У Београду је основано завичајно удружење „Романија” које окупља Романијце односно становнике који су поријеклом из четири општине из Републике Српске, Соколац, Пале, Рогатица и Хан Пијесак, а који сада живе и раде у Београду.
За предсједника удружења изабран је пензионисани генерал Војске Републике Српске Винко Пандуревић, који је и један од иницијатора поновног оснивања удружења које је постојало непосредно прије почетка рата.
Он је нагласио да је циљ Удружења организовање помоћи народу свог завичаја и свеукупном развоју ове регије.
„Наша канцеларија биће отворена свима који се обрате за неку помоћ. Повезаћемо људе, окупити се око идеја.”
Поред њега ову иницијативу покренули су Мирко Боровчанин, Обрад Галавић, Милан Јоловић, Радомир Рашо Подинић и Грујо Шука.
Обрад Галавић који је водио оснивачку скупштину подсјетио је на вријеме када су старији Романијци оснивали удружење.
„Тада моја генерација није имала разумјевања, нисмо схватали значај оваквог организовања, сада то исправљамо и укључили смо младе, нове генерације успјешних људи који ће да наставе након нас” – рекао је Галавић.
За предсједника скупштине изабран је проф. др Милован Станишић, а за замјеника Мирко Боровчанин, секретар удружења је Младен Ђурковић.
Оснивачкој скупштини присуствовали су замјеник градоначелника Београда Горан Весић који је истакао значај оснивања оваквих удружења, те да према подацима којима располаже у Београду живи између 15 и 20 хиљада Романијаца који су добри Београђани и мост између престонице свих Срба и свог завичаја, затим народни посланик у Скупштини Републике Србије и бивши комадант корпуса ВРС генерал Светозар Андрић, шеф представништва Републике Српске у Србији Младен Цицовић, градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић и начелници четири романијске општине.
Начелник општине Соколац Милован Бјелица поздравио је присутне и захвалио се прије свих Мирку Боровчанину за свесрдну и несебичну помоћ и подршку током ратних збивања. Удружењу је пожелио дуг и успјешан рад, на радост и Србије и Републике Српске.
“Романија је планина и регија, али и синоним за слободу. Волио бих да ово удружење укључи и преостале општине града Источно Сарајево, да уједињујемо град и регију и његове људе и овдје и тамо, да то буде Сарајевско-романијско удружење. Ето то је неки мој приједлог о којем можете да размислите. Соколац је отворен и као што је у рату прихватао и помагао и бранио, тако и данас упућујемо добродошлицу свима, да посјете Соколац, да послују и уживају у романијским општинама – позвао је присутне Бјелица.
Сједиште удружења „Романија” биће у Ресавској улици, а сада слиједи регистрација и израда веб сајта.