Циљ кампање “Заједничка одговорност за добробит заједнице” је јачање система за подршку самозапошљавњу маргинализованих категорија у руралним заједницама, кроз регистрацију комерцијалних газдинстава. Кампања се спроводи у пет локалних заједница; Братунац, Рудо, Соколац, Модрича и Бијељина гдје је данас и представљен Пројекат ‘’Унапређење социјалних услуга кроз јачање невладиних организација у Босни и Херцеговини” .

У пољопривреди су многи видјели шансу за остварење солидних прихода. Упркос нестабилним тржишним приликама и проблемима пласмана све је више оних који се самозапошљавају управо у пољопривреди. Већ неколико година уназад, у Српској је биљежен пад регистрованих пољопривредних газдинстава, међутим у посљедње двије године због подстицаја које кроз мјере аграрне политике креира ресорно министарство, расте и број регистрованих газдинстава.

Укупан број регистрованих пољопривредних газдинстава у Регистру пољопривредних газдинстава има тренд благог раста. У 2020. години укупан број пољопривредних газдинстава, клијената је био 40.630, док је 2019. године тај број био 40.501. Значај регистрације пољопривредних газдинстава препознале су и неке невладине организације које до краја јуна мјесеца спроводе кампању “Јачање система услуга у запошљавању маргинализираних категорија – Заједничка одговорност за добробит заједнице”.

Кампања се спроводи у пет локалних заједница; Братунац, Рудо, Соколац, Модрича и Бијељина гдје је недавно представљен Пројекат ‘’Унапређење социјалних услуга кроз јачање невладиних организација у Босни и Херцеговини” .

Будућност руралних подручја је пољопривреда, схватили су то многи па су се прихватили рада на својим имањима како би обезбиједили егзистенцију, те одржали живот на селу.

Како би се производња ширила и даље напредовала, пет невладиних организација кренуло је у реализацију кампање “Заједничка одговорност за добробит заједнице”, с циљем да се помогне људима без запослења да региструју своја газдинства, те да уз то обезбиједе пензионо и здравствено осигурање али и стекну право да аплицирају према ресорном министарству за подстицаје.

Регистрација пољопривредних газдинстава изискује од пољопривредника да испуне и одређене обавезе на мјесечном, односно годишњем нивоу, међутим с друге стране произвођачима регистровано газдинство гарантује сигурнији и одржив посао.

Кампања је усмјерена ка пољопривредницима, локланим самоуправама, невладиним организацијама, припадницима маргинализованих група, бироима за запошљавање, а све у циљу стварања могућности запошљавањ маргинализираних категорија. Циљ је лобирати и на локалну власт да кроз своје планове пружи подршку регистрацији пољопривредних газдинстава како би се на такав начин запослило више људи и омогућио одрживи останак на селу.

Пројекат ‘’Унапређење социјалних услуга кроз јачање невладиних организација у Босни и Херцеговини” реализује ЦАРЕ Интернатионал уз финансиску подршку Аустријске Развојне Агенције. Како је речено чека се и на усвајање Закона о социјалном предузетништву, о којем се прича дуги низ година а који још чека на усвајање.

Пројекат којим су обухваћена социјална предузећа и невладин сектор у пет локалних заједница већ даје резултате, до запослења у социјалним предузећима гдје је акценат стављен на пољопривбредну производњу запослено је више од 100 радника, а индиректно на сезонске послове биће распоређено три пута више људи.

Ријеч је о двогодишњем пројекту који је вриједан 450.000 евра. Бавити се послом у којем си најбољи, одржавати сеоска имања , регистрацијом газдинстава доћи до посла, те унаприједити пољопривреду, мисија је кампање која ће трајати до краја јуна.