“Нећу ти рећи ниједно име, али немој да мислиш да су спискове правили неки међународни представници који су долазили у БиХ.”
Ово је, наводно, некадашњи високи представник Педи Ешдаун рекао бившем предсједнику Републике Српске и бившем лидеру СДС, Мирку Шаровићу, приликом њиховог сусрета у Лондону прије осам или девет година.
Говорећи о “црним листама” на које су доспијевали домаћи политичари, Шаровић је, гостујући у програму БН телевизије, између осталог, навео да се с покојним Ешдауном срео у британској престоници 2016. или 2017. године, када је тамо боравио као тадашњи министар спољне трговине и економских односа у Савјету министара БиХ. Ешдауна је тада, како открива, питао и да му каже како је правио спискове за санкционисање људи, углавном из СДС.
– Само се осврни око себе и биће ти јасно како сам ја креирао разне листе тих година – одговорио је на Шаровићево питање бивши високи представник међународне заједнице у БиХ и, према Шаровићевим ријечима, додао да је то све објаснио у књизи “Мачеви и плугови“.
Подсјећамо, за вријеме Ешдауновог мандата на челу ОХР дошло је до невиђених чистки и кажњавања готово комплетног тадашњег руководства Републике Српске, а на Ешдауновој мети посебно су се налазили функционери СДС.
Тако је 2004. године Ешдаун смијенио са јавних функција око 60 функционера СДС којима је забрањен јавни и политички рад. Осим тога, у априлу те године Ешдаун је донио и одлуку о замрзавању исплата из буџета СДС-у због, како је навео, “неуспјеха да у потпуности испоштује све обавезе према Хашком трибуналу”. Појединцима су тада одузимани и лични документи, блокирани банковни рачуни и дословно им онемогућавано право на рад.
На листи санкционисаних тако су се, између осталог, нашли тадашњи предсједник Народне скупштине РС и лидер СДС Драган Калинић, затим Мирко Шаровић, Милован Бјелица, Божидар Вучуревић, Ђојо Арсеновић, Драгомир Васић… Међу онима које је Ешдаун ставио на “црну листу” налазили су се и поједини тадашњи високи функционери ПДП, попут Зорана Ђерића.
Тек у јуну 2011. године, након што су Радован Караџић и Ратко Младић ухапшени и испоручени Хашком трибуналу, тадашњи високи представник Валентин Инцко укинуо је санкције за 58 функционера СДС.
Иначе, у јавности су се претходних година могле чути разне спекулације и тврдње око тога ко је састављао наведене “црне листе” – да ли је то била “оригинална идеја” ОХР, или су, пак, постојали и домаћи “суфлери” који су на тај начин, наводно, жељели да “почисте” политичку конкуренцију. У тим причама често се помињало име актуелног предсједника Републике Српске и лидера СНСД, Милорада Додика, који је двије године након што је Ешдаун “осакатио” СДС, уклањајући са политичке сцене скоро све виђеније људе из те странке, поново преузео премијерску функцију 2006. године.
Садашњи предсједник СДС, Милан Миличевић, за Српскаинфо каже да је “још давно чуо причу од људи из тог времена”, као и оних који су били санкционисани за вријеме Ешдауновог мандата, да је у састављању спискова за санкције учествовао лидер СНСД.
– Не могу дефинитивно да тврдим да је то тачно или не, али за то сам чуо. У тим круговима је увијек недвојбено било да су листе креиране уз помоћ Милорада Додика с циљем уништења СДС, која је у то вријеме била на позицији најснажнијег политичког фактора у Републици Српској – каже Миличевић.
Наведена прича, додаје он, ако је истинита уклапа се у начин политике који, према његовим ријечима, Додик води и данас.
– Он је сву своју политичку активност, између осталог, усмјеравао према уништавању СДС. Послије санкција то је радио политичком трговином и куповином високих функционера СДС, чак и неких предсједника наше странке – подсјећа Миличевић.
Почасни предсједник ПДП, Младен Иванић, који је био непосредни свједок драматичних догађаја за вријеме мандата Педија Ешдауна у БиХ, не сматра да је лидер СНСД “најзаслужнији” за санкционисање десетина тадашњих функционера Републике Српске, СДС и ПДП.
– Мислим да је то измијешано; нити је Ешдаун невин, како је себе покушао представити. Наравно да су били домаћи људи укључени у то, они који су у то доба били фаворити међународних институција, и то је било евидентно. СНСД је тада све чинио да структуру власти СДС и ПДП сруши, али не мислим да су то радили само домаћи. Било је ту и страних утицаја. Довољно је да се сјетите припреме за тадашње смјене, кад је било оно измишљање ревизорских извјештаја о “Шумама”, Телекому и сличним стварима. Све то била је припрема за оно што ће услиједити – истиче Иванић за Српскаинфо.