Директне стране инвестиције на тржишту БиХ у прошлој години износиле су 2,04 милијарде марака, што је за 8,8 одсто више у односу на годину раније, али ти подаци нису оптимистични ако узмемо у обзир да су више од половине заправо реинвестиције.
Подаци о директним страним инвестицијама за прошлу годину обављени су у годишњем извјештају Централне банке БиХ у којем стоји и да се од укупног износа страних инвестиција 61,5 одсто односи на реинвестирање.
– Од укупних прилива по основу страних директних инвестиција у БиХ више од половине је у форми задржане зараде из ранијег периода, док је мањи дио у облику власничког капитала и дужничких инструмената – стоји у извјештају Централне банке БиХ за прошлу годину.
Највећи дио страних инвестиција које су у облику задржане зараде односи се на инвестиције у финансијски сектор који је привукао најзначајнији износ укупних страних директних инвестиција у БиХ.
Према мишљењу економиста поменуте бројке о страним улагањима на тржишту БиХ на неки начин могу се посматрати и као пад директних страних инвестиција.
– Дакле, ове бројке показују да су средства која су остварили страни инвеститори те паре оставили на домаћем тржишту, па се по том параметру посматра и да су то стране инвестиције, односно оне нису однесене из БиХ. То је свакако лош податак, јер је то мало средстава у односу на она за којима вапи БиХ – казао је „Гласу“ економски аналитичар Зоран Павловић.
Наглашава да је резултат инвестирања страних компанија у БиХ доста низак.
– Нових производних капацитета од страних улагача немамо. Када се погледа стварна слика, домаће тржиште заобилазе инвестиције, што и није никакво чудо ако узмемо у обзир то у каквој се тренутној ситуацији налази земља – казао је Павловић.
На питање да ли у тој новонасталој ситуацији постоји и опасност да страни инвеститори почну напуштати БиХ, Павловић наводи да је и то могуће.
– Ако је неко инвестирао у промет у смислу велетрговине, онда они и немају неких проблема, јер тргују са домаћим партнерима. Ту не постоји велики проблем са инвестирањем за којим су странци посегли. С друге стране, они који су уложили у некретнине, не могу тако лако отићи из БиХ. Дакле, они у тој ситуацији не могу да напусте БиХ и однесу инвестицију. Ништа друго им не преостаје него да раде у ишчекивању да ће се и политичка ситуација стабилизовати – закључио је Павловић.
Директне стране инвестиције у БиХ у 2023. износиле су 1,89 милијарди марака и веће су за 24,9 одсто у односу на 2022. годину. БиХ је 2007. године имала највећи забиљежени годишњи износ страних инвестиција, а који је тада процијењен на 2,6 милијарди КМ и то захваљујући приватизацији великих државних предузећа.
Кључни покретач развоја
Директне стране инвестиције представљају један од кључних покретача економског раста у БиХ, обезбјеђујући неопходни капитал, нова радна мјеста као и трансфер технологија који заједно повећавају економску отпорност земље.
– Кључни механизам којим стране инвестиције доприносе расту БДП-а кроз раст бруто инвестиција одвија се кроз раст физичког капитала финансирајући нове инвестиционе пројекте (прерађивачка индустрија), унапређење ефикасности капитално интензивних сектора примјеном напредних технологија и иновацијама, као и дугорочном економском одрживошћу инвестирањем у обновљиве изворе енергије, инфраструктуру и индустријске зоне – стоји у годишњем извјештају Централне банке.