Министарство финансија Кине најавило је увођење царине од 84% на сву робу увезену из Сједињених Америчких Држава.
Министарство је саопштило да ће ове нове царинске стопе ступити на снагу 10. априла у 12:01 по кинеском стандардном времену.
Трампове царине уздрмале су глобални трговински поредак који је трајао деценијама, подстичући страхове од рецесије и изазивајући нагли пад вриједности акција широм свијета.
За Кину, трговински рат долази у тренутку када се њена економија бори с дуготрајном кризом на тржишту некретнина и високим дуговањима локалних власти, што додатно нарушава повјерење и бизниса и потрошача.
Иако је Пекинг прошле седмице узвратио протумјерама према САД-у, обећавши да ће се борити против онога што сматра уцјеном, аналитичари сматрају да се Кина осјећа стјерано у угао због Трампових царинских напада не само на Кину, већ и на сваку земљу која купује или склапа кинеску робу.
Такође, Кина је у сриједу почела цензурисати одређени садржај везан за царине на друштвеним мрежама, након што су на снагу ступиле америчке „реципрочне“ царине, укључујући масовне дажбине од 104% на кинеску робу, док су објаве које критикују САД биле међу најпопуларнијима.
Хасхтагови и претраге попут „царина“ или „104“ углавном су били блокирани на друштвеној мрежи Wеибо, а странице су приказивале поруку о грешки.
С друге стране, други хасхтагови, посебно они који сугеришу да САД има несташицу јаја, били су међу најгледанијима на Weibou.
Државни емитер CCTV покренуо је хештаг „#SADvodiTrgovinskiRatINemaJaja“.
САД „маше царинском палицом на високопрофилан начин, намећући царине на челик и алуминиј из ЕУ… али истовремено тихо пише писма европским државама, хитно тражећи јаја“, наведено је у објави CCTV-a на Weibou.
Цензура се проширила и на апликацију WеЦхат, гдје је велики број објава кинеских компанија које истичу негативан утицај Трампових царина уклоњен с платформе, према прегледу који је провео Ројтерс.
Све уклоњене објаве биле су означене поруком да је „садржај осумњичен за кршење релевантних закона, прописа и политика“.
Интернет цензори су, међутим, дозволили ширење подругљивих коментара о САД-у на кинеским друштвеним мрежама, приказујући САД као глобално неодговорног трговинског партнера, док се Кина припрема за шире трговинско сучељавање с највећом свјетском економијом.