Узаврела ситуација на домаћој политичкој сцени негативно се одржава на стране инвестиције, али и на извоз робе из БиХ.
Поручују то из пословне заједнице, одакле кажу да се са бацањем отровних стрелица мора престати јер то угрожава привредни амбијент.
“Наравно да ово што се дешава ствара несигурност, не само инвеститорима, него и свим озбиљним купцима. Сваки купац који намјерава да потпише дугорочан уговор са компанијом из БиХ сада је у дилеми да ли смије да потпише уговор на двије или три године. А да не говоримо о инвеститорима који би хтјели да направе нешто у БиХ”, рекао је за “Независне новине” Аднан Смаилбеговић, предсједник Удружења послодаваца ФБиХ.
Он додаје да разумије то да се политичари боре за неке позиције, али у јавности не би требало да се прави оваква халабука.
“Била је једна ситуација када смо ми прије неколико година написали јавно саопштење те позвали наше политичаре да сједну, разговарају, причају, свађају се, али да у јавности покушају да не праве помпу”, истакао је Смаилбеговић.
Драгутин Шкребић, предсједник Удружења послодаваца текстилне и кожарско-прерађивачке индустрије Републике Српске, каже да проблеме већ изазива стање у Европи и свијету.
“Немири, ратови и санкције су смањили потрошњу у ЕУ, а то је наше тржиште. Када томе додамо и нашу политичку ситуацију, која је изузетно тешка, постајемо ризично подручје, и то ће сигурно утицати и утиче на смањен број наруџби”, рекао је Шкребић за “Независне новине”.
То се, додао је, осјети у свим гранама, а у текстилној и обућарској индустрији поготово.
“Ја видим да је код дрвопрерађивача катастрофа. Ми морамо разговарати о томе како превазићи кризу која нас сигурно чека. Ево, и у Србији је исто. Нико ништа не ради, бавимо се политиком, млатимо празну сламу, а о економији нико не прича”, рекао је Шкребић.
У Агенцији за унапређење страних инвестиција у БиХ (ФИПА) кажу да је политичка стабилност основни предуслов за привлачење страних инвестиција, јер нико не жели улагати свој новац у политички нестабилне земље.
“Свједоци смо сталних превирања када је у питању политика у БиХ. Стога не можемо ни очекивати значајније повећање страних улагања све док политичка ситуација не буде стабилнија”, кажу из ФИПА.
Како додају, оно што их охрабрује “јесте европска перспектива земље и иницијативе и реформе потребне на том путу, које омогућавају приближавање стандардима и вриједностима Европске уније”.
“Тај процес није само политички циљ, већ представља прилику за унапређење економије, правосуђа, образовања и других кључних сектора. Самим тим, БиХ може очекивати повећан интерес страних инвеститора за улагање и нове инвестиције”, наводе за “Независне новине” из ФИПА.