Фарбање јаја на Хиландару врши се традиционалним методама које се преносе с генерације на генерацију. Ове методе нису само начин да се јаја украсе, већ и израз дубоке вјере и поштовања према празнику Васкрсења Христовог.
Фарбање јаја на Хиландару је много више од обичног украшавања то је ритуал који спаја вјеру, традицију и умјетност. Природне боје и методе израде узорака наглашавају повезаност с природом и Божјим дјелом, док се кроз свакодневну праксу преносе вјековни обичаји и побожност.
Како монаси са Хиландара фарбају јаја за Васкрс
Јаја која се фарбају за Ускрс на Хиландару пажљиво се бирају. Обично се користе бијела због њихове способности да боље приме боју. Јаја се прво детаљно оперу у млакој води како би се отклониле све нечистоће и масноћа која се накупља на љусци.
На Хиландару се користе природни састојци за фарбање јаја. Најчешће се употребљавају љуске црног лука за црвену боју, цвекла за тамноцрвену или пурпурну боју, куркума за жуту боју и коприва за зелену боју. Биљни састојци се кувају у води како би се добио концентрат боје, пише Жена Блиц.
За црвену боју
Љуске црног лука се стављају у велики лонац са водом. Кувате док вода не постане тамноцрвена.
За жуту боју
Куркума се додаје у кључалу воду.
За пурпурну боју
Цвекла се исјецка и кува док вода не постане пурпурноцрвена.
За зелену боју
Коприва се кува док вода не постане зеленкаста.
Јаја се пажљиво стављају у топле, али не и у кључале боје. Оставите јаја да се у боји кувају најмање 15-20 минута, док не постигну жељену нијансу. Процес фарбања може да траје и дуже, зависно од тога који интензитет боје желите. Након што јаја добију жељену нијансу, пажљиво их извадите из боје и ставите на папирнате убрусе да се осуше.
Офарбана ускршња јаја премажите комадићем сланине или крпицом намоченом у уље како би добила лијеп сјај.
На Хиландару се, уз фарбање, користе и листићи биљака и цвјетови за прављење узорака. Листићи се пажљиво обмотају око јаја и причвршћују се газом или пантљиком прије него што се јаја ставе у боју. Тако биљке стварају лијепе природне узорке на јајима.
Восак се наноси на јаја прије бојења помоћу танких четкица или игала како би се створили различити геометријски или религиозни мотиви. Након бојења, восак се отопи топлом водом, откривајући беле узорке на обојеним јајима.
На Хиландару се фарбање јаја обавља са великом поштовањем и духовном преданошћу. Поред естетске љепоте, ова традиција има дубоко духовно значење и обиљежава Васкрсење Христово, симболизујући нови живот и обнову.
Након фарбања, јаја се благосиљају и користе током Ускршњег богослужења. Прво црвено јаје се традиционално чува изнад иконе до наредне године како би штитило дом и доносило срећу и благостање.