Производња и продаја шумских сортимената у Српској за прва два мјесеца ове године мања је за више од 30 одсто у односу на исти период прошле године, показују званични подаци Завода за статистику РС.
То је практични резултат рада Експертског тима који је формиран крајем октобра са задатком да предложи мјере за сређивање стања у овом јавном предузећу. Експертски тим који предводи помоћник министра за шумарство Раденко Лакетић формиран је након што је предсједник Српске Милорад Додик јавно поручио да се у “Шумама Републике Српске” створила организована банда која пљачка народно богатство шума и затражио од надлежних да спроведу општу акцију.
„Производња шумских сортимената у периоду јануар-фебруар 2025. године у односу на исти период 2024. године мања је за 31,7 одсто, а продаја шумских сортимената за 31,1 одсто. Производња у фебруару ове у односу на фебруар прошле године мања је за 34,2 одсто, а продаја шумских сортимената мања је за 30,8 одсто“, показују званични статистички подаци.
Подсјећамо, КАПИТАЛ је прошле седмице објавио да су „Шуме РС“ завршиле 2024. годину са губитком од 14 милиона марака, са краткорочним обавезама од 100 милиона КМ и дугом према добављачима од 27 милиона КМ и да губитком из ранијих година од чак 44,9 милиона марака.
Укупни приходи лани су били 240,2 милиона марака, а расходи 254,2 милиона што је довело до губитка од 14 милиона. Прошлогодишњи резултат је далеко лошији у односу на 2023. годину када су „Шуме“ приказале добит од 2,3 милиона.
Осим губитка, „Шуме“ се суочавају и са огромним обавезама. То се посебно односи на краткорочне обавезе које су на крају 2024. износиле 100,1 милион КМ. Капитал овог јавног предузећа је 47,6 милиона и два пута је мањи од краткорочних обавеза, што може веома лако да доведе до потпуног краха „Шума РС“, поготово када се додају и дугорочне обавезе које су на крају прошле године износиле 12,3 милиона КМ.
Иначе, „Шуме“ су се недавно и задужиле 15 милиона марака и то за финансирање пренесених обавеза из претходног периода. Кад крене отплата овог кредита и милионских репрограмираних пореских обавеза, шумска газдинства која нису била у стању да измирују ни редовне обавезе суочиће се са додатним финансијским потешкоћама.