Можемо рећи да данас овдје ово на Малом Зејтинлику је рефлексија оног Зејтинлика и страхота које је српски народ пролазио од Другог свјетског рата до оног посљедњег Одбрамбено – отаџбинског рата. Свјесни страхота и шта значи чињеница изгубити 4 хиљаде најбољих очева, стричева, синова, најбољих војника, најбољих међу нама који су били спремни и храбри да дају живот за слободу српског народа – казао је градоначелник Бањалуке Драшко Станивуковић.
Нагласио је и то како се данас сјећамо и три и по хиљаде оних који су ризиковали своје животе и једнако били спремни и да дају цијелог себе, свој живот што је најврједније – за слободу Републике Српске.
-Присјећамо се и оних 120 хиљада породица, домова који су напуштени, сјећајући се колико су Срби скупо платили слободу. Ово је свето мјесто и важно је, не само да долазимо овдје једном годишње, него кад год можемо – да се сјећамо сваког педља, сваког грумена Српске који смо платили крвљу и животима оних који су најхрабрији – казао је градоначелник Бања Луке.
Поручио је и то како му је част што може, као млад човјек и као градоначелник највећег града Републике Српске да дође у разне дијелове Српске присјећајући се колико је важно да се данас у овом 21. вијеку се сваки дан боримо за оно што је свето – а то је да Република Српска буде трајна, неупитна и вјечна.
-Нека је вјечна слава и хвала свим борцима и свим мајкама које су дале најбоље синовце за слободу Републике Српске – казао је Станивуковић.
Помену и полагању вијенаца претходила је Света литургија у Манастиру Светог Георгија Побједоносца на Равној Романији, као и парастос погинулим борцима.
Наиме, према званичним подацима, егзодус најмање 120 хиљада Срба трајао је до 16. марта 1996. године.
Срби су тада морали напустити одбрањене општине и насеља тадашњег Српског Сарајева – Грбавицу, Неџариће, Илиџу, Илијаш, Хаџиће, Вогошћу, Рајловац, околна села и засеоке.
За одбрану ових простора, живот је дало више од 4 хиљада бораца, а око три и по хиљада их је рањено.
На Сокоцу је формирано Војничко спомен-гробље Нови Зејтинлик, на које су пренесени посмртни остаци око хиљаду бораца Војске Републике Српске.
Обиљежавање овог историјског догађаја од републичког значаја организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.