Због нагомиланих губитака и лошег стања у којем се налазе јавна предузећа, опозиција у Републици Српској тражи посебну сједницу Народне скупштине Републике Српске на којој би се расправљало о томе. Тачан датум биће познат након одржавања прве наредне сједнице Народне скупштине. У опозицији у Републици Српској тврде да је озбиљан криминал у јавним предузећима, појачан са некомпетентношћу страначких руководилаца. Очекују да ова сједница буде прекретница у борби против корупције, али и окидач за правосуђе да процесуира одговорне.
„Примјери Шума гдје је губитак лани био 13 милиона, Електропривреди 30 милиона, а било предвиђено 45 милиона добити. Стање је ужасно и то не крију ни ови на власти. чак је и Додик рекао да је организована банда у Шумама и да се тамо пљачка“, каже шеф Клуба посланика ПДП-а у НСРС Игор Црнадак.
Још није познато када ће бити одржана посебна сједница Народне скупштине Републике Српске о стању у јавним предузећима.
„Ако постоји искрена намјера да нас неко убиједи да се проблеми рјешавају у РС не ломећи наше позиције у Сарајеву, онда можемо да разговарамо“, казао је предсједник НСРС Ненад Стевандић (06.02.2025.)
„Немам ништа против и лично и Министарство је транспарентно. Свим овим људима је циљ да се уреди систем. Јесте вандредно стање у Шумама, зато или спасавамо или оде у неповрат“, наводи министар пољопривреде, шумарства и водопривреде РС Саво Минић.
Страначка расподјела плијена у јавним предузећима има своју цијену – милионски губици на годишњем нивоу. Укупни губици премашили су милијарду марака, а одговорност скоро не постоји.
„Шокантно је да се дају концесије Сердарову за Угљевик 3, а да му се дају копови, угаљ, а онда се испостави да наше термоелектране не могу доћи до угља и сад ћемо плаћати Сердарову да нам то врати, а дато му у бесцијење“, става је економска аналитичарка Светлана Ценић.
Аналитичари истичу да је мало ко одговарао за негативне ревизорске извјештаје, дефиците и злоупотребу средстава и службеног положаја у јавним предузећима.
„Док су на власти ове политичке партије, ова коалиција у РС, мислим да спаса јавним предузећима нема и да ће она све више и дубље да тону“, истиче политички аналитичар Велизар Антић.
Новац из јавних предузећа извлачи се на разне начине. Вишемилионска ненаплатива потраживања су посљедица свјесне сарадње са фиктивним фирмама, указују у „Трансперанси Интернешнелу.“
„Управо се директори и руководиоци предузећа постављају по страначкој линији и по ономе колико могу да допринесу странци а не по резултатима пословања. Имамо људе који су упропастили бројна предузећа, који се изнова именују на руководеће позиције“, напомиње портпарол Транспаренси Интернешнела Срђан Траљић.
Саговорници БХРТ-а сматрају да посебна сједница неће суштински промијенити стање у јавним предузећима, али се њеним одржавањем могу маркирати кључни проблеми као корак ка рјешавању.