На српској Светој гори, у Овчарско-кабларској клисури на лијевој обали Мораве ушушкала се велика светиња, манастир Јовање. Не зна се ко је са сигурношћу подигао овај манастир, али се вјерује да постојао и прије Боја на Косову 1389. године.
Стара црква посвећена Светом Јовану Крститељу потопљена је приликом изградње хидроцентрале и језера Међувршје, 1954. године, а данашњи манастир Јовање је подигнут 1957. године послије изградње језера Међувршје, за вријеме Епископа Германа.
По стилу Јовањска црква је једна од најљепших у српској Светој Гори. Оно по чему је овај манастир посебан јесте и чудотворна икона Мајке Божје Брзопомоћнице, коју је донио архимандрит Серафим Рус 1939. године.
– За ту икону претпоставља се да је копија чувене иконе из манастира Дохијара са Свете Горе, зна се да ју је Серафим Рус донио у Србију 1923. године, када је и сам дошао и да се од ње није одвајао. Када је стари манастир потопљен, све ствари и иконе су однијете у Никоље. Када је игуманије Катарина се враћала у ново Јовање, са собом је понијела само ту икону, краву и шиваћу машину. Монахиње ништа друго нису имале, али је Мајка Божија помогла изградњу манастира и штитила их од свега – каже за РИНУ старосједилац Овчар Бање који је од својих предака слушао приче о манастиру Јовање.
Једна од најљепших светиња у Србији
Данас је манастир Јовање женски манастир, а захваљујући дивним, пожртвованим и вриједним монахињама то је једна од најљепших светиња у Србији. Одише миром, љепотом и духовношћу, а велики број вјерника долази управо ту да се помоли за здравље и срећу, али и за понеку неостварену жељу.
– Вјерује се да Мајка Божија помаже у свакој неприлици, нарочито се вјерује да помаже женама које желе, а не могу да добију дјецу. Људи јој се моле и за налажење несталих ствари, код емотивних недоумица. Доста људи обилази манастир Јовање и то је заоста једна од највећих светиња у нашем крају. Поред иконе која се налази унутар манастира, налази се књига са молитвом коју читају вјерници кад дођу до велике светитељке по помоћ – каже он.
За датум прослављања чудотворне иконе Брзопомоћнице, одређен је 22. новембар по новом, односно 9.новембар по старом календару.