Иако води поријекло из сјеверне Азије и Европе, рибизла је воће које је релативно популарно код нас. Постоје три врсте рибизле, а то су: црвена (Рибес Рубрум) црна (Рибес Нигрум) и бијела рибизла.
Код нас се најчешће може видјети ситне бобице црвене рибизле, иако је црна далеко здравија, с чиме ћемо се упознати у наредним редовима овог текста.
Веома је једноставна за гајење, а такође и обилно рађа, па вам ова воћка неће одузети превише времена за узгој. Можете их користити свјеже или у облику сокова, сирупа, џема, мармеладе, па чак и у облику компота. Сок од рибизле је изузетно здрав, јер је сјајан извор антиоксиданаса за наш организам. Ипак, препорука је да рибизлу (као уосталом и друго воће) треба користити свеже, дакле, сезонске плодове тј. фришак сок добијен цеђењем.
Хранљиви састав рибизле:
Као изузетан извор витамина Ц, и црне и црвене рибизле су веома позитивне по наш имуни систем па стога одржавају целокупно здравље особе. Ово чудесна воћка добро је позната још од давнина да јача и чисти организам , као и да нас уљепшава (па чак ће и старије особе ревитализовати). Пошто је рибизла изузетно корисна у борби са слободним радикалима, можете значајно успорити старење, тј. бићете засигурно дуговечнији – како тврде научници. Рибизле у себи имају протеин, угљене хидрате, као и калорије (у веома малим количинама). У себи садрже богате изворе каротена, витамина Б1, Б2, Б6, Е, па и ниацина. Као што смо већ поменули, у погледу хранљивости, црна рибизла је богатија витаминима и минералима од црвене и беле. Такође, богате су влакнима, а садрже и велике количине витаминима Ц и А, пантотенском киселином, минералима као што су: калцијум, гвожђе, магнезијум, калијум, манган, цинк… Што се тиче садржавања природних киселина у рибизлама, оне су изузетно богате лимунском киселином, као и јабучном, и још неким другим киселинама, преноси Стил.
Љековите добробити рибизле:
Бобице црвене рибизле познате су као воће које отвара апетит, јача организам и чисти га од нагомиланих штетних материја. Такође, подстичу лучење пљувачних жлијезда а оснажиће цјелокупан имунитет. Рибизла као веома љековита воћка се показала и путем својих напитака и чаја (који је јако успешан у лечењу прехладе и грипа, због богатства витамином Ц).
Чак и ако се осјећате слабо или малаксало, рибизла је та која ће вам помоћи. Будући да садржи обиље минерала, рибизла помаже и у лијечењу анемије. Рибизле су корисне и за здравље бубрега, а на пример, чај од листова црне рибизле, уз помоћ својих благодарних етеричним уљима, помаже раду бубрега, отклања инфекције мокраћних канала, као и пијесак. Рибизла због свог антибактеријског својства спрјечава инфекције па чак и упалу плућа, а веровали или не, сок је одлична и за зубе. Наиме, ако сок од рибизле задржите неко вријеме у устима, помоћи ће вам да ојачате десни, као и да спријечите њихово крварење, преноси Стил.
Рецепт за домаћи сок (сируп) од рибизле:
Састојци: 1 кг рибизла, 400 мл воде, 100 мл сока лимуна, 500 г смеђег шећера.
Припрема: Исциједите сок из рибизла и помијешајте га са осталим састојцима и улијте у боце. Сок можете чувати у замрзивачу.