Тужилаштво БиХ подигло је оптужницу против бивше шефице Групе за спречавање кријумчарења и прекршаје у Регионалном центру Управе за индиректно опорезивање Јелене Мајсторовић, као и радника Раденка Поповића, Владимира Ђурђевића, Владимира Пузића и Стеве Савића, сазнаје KАПИТАЛ.
Они су ухапшени у акцији “Бренд 4” крајем 2022. године, након чега им је одређен кућни притвор и од тада су суспендовани с посла уз мјере забране.
Против њих је покренут и дисциплински поступак, који зависи од исхода суђења, а док су суспендовани добијају “само” 70 одсто плате из УИО БиХ.
Према нашим информацијама, оптужница је подигнута 17. фебруара, а три дана касније отпремљена је у Суд БиХ на потврђивање, који о томе још није одлучио.
Мајсторовићева, Поповић и Савић ухапшени су 22. децембра 2022. године заједно са службеницима УИО Владимиром Пузићем, Владимиром Ђурђевићем и Елвисом Џаферагићем.
Популарну “шефицу” у УИО БиХ запослио бивши директор Миро Џакула, а двије године прије хапшења именована је за прву особу Групе за спречавање кријумчарења.
Сви они су ухапшени због сумње да су током 2017. и 2018. године уцјењивали власнике радњи које су затицали у прекршајима, те да су од њих тражили и узимали мито у замјену за блаже поступање или некажњавање, о чему је портал KАПИТАЛ раније писао.
Тужилац Елвира Станојловић образлажући захтјев за одређивање притвора против ухапшених навела да је ово тужилаштво прикупило 26 исказа свједока од којих су најмање двадесет оштећени.
У кућном притвору су били до 20. јануара 2023. године, када им је Суд БиХ одредио мјеру забране напуштања Бањалуке.
Тужитељка је тада оцијенила да су осумњичени у периоду од 2017. до 2020. године дјеловали као организована група, а да је све организовала Мајсторовић.
„На тај начин, прекорачивши своја службена овлаштења нанијели су другима штету и теже повриједили права других, те прибавили себи имовинску корист која прелази 50.000 КМ“, рекла је Станојловићева.
У децембру 2023. године, припадници Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА) изузели су документацију из УИО у сједишту у Бањалуци, а у вези са предметом “Јелена Мајсторовић” и то по налогу Суда БиХ, о чему је KАПИТАЛ тада извјештавао.
Интересантно је и да су због боје своје униформе међу власницима трговина, Мајсторовић и њена група познати као “црнокошуљаши”.