Ова недеља може се може сврстати међу најгоре у последње три године за Украјину и председника Володимира Зеленског, а пакао их потенцијално тек чека. Американци и Руси данас почињу преговоре у Саудијској Арабији, на које Кијев није позван, али ни европски лидери. По свему судећи, амерички лидер Доналд Трамп и те како попушта пред руским колегом Владимиром Путином, што ће највише коштати Украјину.
Док је Зеленски у недељу рекао да никада неће прихватити потенцијални споразум о примирју који су договориле САД и Русија без Украјине, изасланик Беле куће за Блиски исток Стив Виткоф, који са америчким државним секретаром Марком Рубијом и саветником за националну безбедност Мајком Волцом предводи делегацију САД на састанку у Ријаду, потврдио је да представници Кијева неће бити присутни.
Зеленски је такође потврдио да Кијев није позван да учествује у преговорима.
Недеља из пакла за Зеленског и Украјину
Зеленски је био “опрезно оптимистичан”. Рекао је “Гардијану” да је примио “позитивне сигнале од Американаца” у вези са предстојећим преговорима о крају рата. Његов тим је договарао датум за састанак са америчким председником Доналдом Трампом, како је навео, и био је сигуран да Трамп разуме важност координације своје позиције са Кијевом пре разговора са Русијом. Зеленски сматра да је улога Америке кључна у примени било каквог мировног споразума – ако не чланство у НАТО, Кијев онда жели бар безбедносне гаранције које би одвратиле Русију.
– Безбедносне гаранције без Америке нису праве безбедносне гаранције – рекао је он.
Амерички министар одбране Пит Хегсет је искључио могућност чланства Кијева у НАТО-у и било какву улогу САД у спровођењу мировног споразума. Трамп је саопштио и да је разговарао телефоном са Путином 90 минута, те на потоњој конференцији за новинаре, како је то описао “Гардијан”, поништио три године америчке реторике о подршци Украјини.
Кијев је то дочекао у стању шока.
Трамп је одбио да каже да ће Украјина бити равноправни партнер у будућим преговорима, омаловажавао је рејтинг Зеленског у анкетама и више пута нагласио да је његов приоритет враћање новца који су САД потрошиле на помоћ Украјини у протеклих неколико година. Потврдио је Хегсетове наводе да је мало вероватно да ће Украјина повратити свој територијални интегритет, наводећи чак да су Руси “узели много земље и борили се за њу”.
Током Минхенске безбедносне конференције, Зеленски је позвао на стварање „војске Европе“, усред забринутости да САД можда више неће помагати Старом континенту. Рекао је да је говор потпредседника САД Џеј Ди Венса на конференцији – који је својим оштрим критикама подигао буру међу Европљанима – јасно ставио до знања да се стари односи између Европе и Америке „завршавају“ и да континент „треба да се прилагоди томе“.
Путин на корак до велике победе
Како пише ЦНН, све то је “музика за Путинове уши”, која сугерише да је његов изоловани статус окончан и да му је договор око Украјине којим би учврстио своје територијалне добитке “на дохват руке”. Поделе које је Трамп отворио у НАТО савезу испуњавају један од најважнијих спољнополитичких циљева Русије, додаје се.
– Ово је заиста као Ускрс, Ханука, Божић, Путинов рођендан и све то се дешава у једном дану. Шампањац који није охлађен односи се у фрижидер, а друге флаше се отварају – рекао је ЦНН-у Александер Габујев, директор за Русију и Евроазију Центра Карнеги.
Зеленски је, међутим, рекао да Украјина „никада неће прихватити споразуме склопљене иза леђа, без директног учешћа“.
Будућност под знаком питања
Сем будућности Украјине, под знаком питања је и политичка будућност Зеленског. И Трамп и његов изасланик за Украјину Кит Келог су покренули питање председничких избора.
Русија је често користила изборе као разлог зашто не могу да преговарају са Зеленским, чији је званични мандат истекао прошле године.
Бивши председник Украјине Петро Порошенко тврди да ће се председнички избори у Украјини одржати 26. октобра. Претпоставља се да Зеленски планира да се кандидује за још један мандат, иако је сам рекао да је то “реторичко питање” и да “не зна како ће се овај рат завршити”.
Европа на ногама
Према изворима “Блумберга”, Трампова администрација жели да се примирје у Украјини постигне до 20. априла. А амерички председник, како пише ЦНН, нуди кључне уступке Путину. Својим 90-минутним позивом са руским председником окончао је његову међународну изолацију, уздрмао јединство Запада око рата у Украјини и довео у питање колико би далеко САД ишле у одбрани Европе. Тиме је, како се наводи, сигнализирао “запањујући помак” према Путину и удаљавање од традиционалних савезника Америке. Његови помоћници такође су подстакли забринутост да ће Трамп да прихвати малтене било какав договор са Путином – чак и ако је лош за Украјину и Европу, чије су границе поново угрожене руским експанзионизмом.
Наговештаји да ће САД искључити Европљане из мировних преговора изазвали су узбуну на Старом континенту. Француска је позвала лидере Немачке, Британије (чији премијер разматра слање трупа у Украјину у случају постизања договора о окончању рата), Италије, Пољске, Шпаније, Холандије и Данске, као и шефове Европског савета и Европске комисије и генералног секретара НАТО, на хитан састанак у Паризу. Поред Британије, Немачка и Шведска разматрају слање мировњака у Украјину.
Руска и америчка делегација у Ријаду
У преговорима у Ријаду учествују само руска и америчка делегација, док Украјинци нису позвани.
Путинов тим за преговоре у Ријаду чине:
- Сергеј Лавров, руски министар спољних послова
- Јуриј Ушаков, помоћник руског председника
У америчком тиму за Ријад налазе се:
- Марко Рубио, државни секретар
- Стив Виткоф, специјални изасланик за Блиски исток
- Мајк Волц, саветник за националну безбедност
Лавров је непосредно пред одлазак у Ријад открио о чему су разговарали Путин и Трамп, али и шта ће бити главне теме на столу током преговора у Саудијској Арабији.
– Знате, ми увек кад кренемо на разговоре по предлогу наших партнера, ми желимо пре свега да их саслушамо. Председници су се договорили да је неопходно да се обнови дијалог по свим питањима која на неки начин могу да буду решена уз учешће Русије и Сједињених Америчких Држава. Договорили су се о решавању ситуације у Украјини, ситуације на Блиском истоку, као и о другим регионима света који сада нису у баш мирном стању. Тако да ћемо саслушати наше америчке саговорнике и, наравно, бићемо спремни да реагујемо – поручио је руски шеф дипломатије.
Делегације ће радити и на томе да договоре састанак Путина и Трампа, који се очекује у наредним недељама.
Зеленски ће, са друге стране, Ријад посетити у среду, невезано за преговоре Русије и Америке.