На Трећој посебној сједници општине Источна Илиџа пред одборницима су се нашле три тачке дневног реда – Приједлог одлуке о утврђивању износа пореске стопе на непокретност у овој години, Приједлог одлуке о вриједности непокретности по зонама за текућу годину као и приједлог одлуке која ступа на снагу даном доношења.
Начелник општине Источна Илиџа Маринко Божовић рекао је да је стопа пореза за непокретност у овој општини за 2025. годину 0,12 посто, односно 0,08 посто за објекте у којима се врши производња.
Божовић је напоменуо да је 24. јануара у овој општини одржана Четврта сједница Привредног савјета на којој је разматрана висина стопе пореза на непокретност на подручју Источне Илиџе и на којем је направљена детаљна анализа тржишне вриједности цијене непокретности на подручју ове локалне заједнице.
Подаци су узети са званичног сајта Пореске управе, и на њему се могу пронаћи сви прометовани уговори од 2017. до данас. Тако дођете до података да је у претходној години у општини Источна Илиџа прометовано земљиште просјечно по много већој цијени од оне коју је Источна Илиџа одредила. На основу тих параметара Одјељење за буџет и финансије, водећи рачуна о стабилности буџета и сваком становнику наше општине, по зонама одредила вриједност цијене непокретности – појаснио је Божовић.
Божовић је рекао да постоји земљиште, површина од преко 50.000 метара квадратних у зони 1, на потезу од Вељина до Улице Иве Андрића, око цркве на Вељинама, која се води као земљиште за пољопривредну производњу и ослобођено је плаћања пореза, а у стварности су парцеле запуштене и чекају да буду прометоване некој од грађавинских фирми.
Ресорно одјељење у нашој општини ће у наредном периоду предузети мјере које ће направити ревизију таквих пореских пријава у зонама 1, 2 и 3, које су, уједно, и најатрактивније у нашој општини – рекао је он.
Божовић је рекао да сваки становник Источне Илиџе може да има увид у то по којој се цијени прометују станови, не само у овој локалној заједници, него у Републици Српској.
– Разлог због које неке локалне заједнице своје тржишне цијене одређују испод остварених, не знам. Доведени смо у ситуацију да као општина која је усвојила буџет за текућу годину имамо оптерећење од 80.000 до 100.000 КМ због одређивања минималне цијене рада и усаглашавања социјалних давања, уговора за приправнике, због смањења прихода од пореза на лична примања итд. – рекао је он.
Он је апеловао на све одборнике у Скупштини општине Источна Илиџа да раде одговорно, у интересу грађања, те да негативна кампања која је вођена против њега и општине не доприноси позитивном привредном амбијенту.
– Апеловаћу на спуштање политичких тензија и стављање акцента на све позитивно што се дешава у нашој општини и Републици Српској – рекао је он.
Према његовим ријечима, oпштина Источна Илиџа није једина општина у Републици Српској која је имала пореску стопу од 0,20 одсто.
– Мислим да има 10 таквих општина, али свакако је битно јавности, а и самим одборницима објаснити како се долази до формуле за обрачунавање пореза на непокретност. Када се ускладе цијене тржишта и земљишта у зонама, а у четвртој, пето и шестој зони су много мањи износи средстава по којима се земљиште, куће и станови прометују, ако се уопште прометују, те су на основу тога и одређене вриједности непокретности на подручју општине источна Илиџа. У укупном износи у односу на 24 годину Источна Илиџа ће остварити приход за 200.000 конвертибилних марака нижи јер је кроз овакву врсту пореске стопе и кроз одређивање вриједности дошло до корекција плаћања пореза у укупном износу према становницима и привреди општине Источна Илиџа – закључио је он.
Небојша Шешлија из Клуба одборника СНСД-а истакао је да одборници ове странке нису подржали одлуке које су се доносиле на данашњој сједници.