Потенцијална трагедија могла би да се деси на једној од највећих колонија краљевских пингвина и фока, пошто се највећи ледени брег на свету налази на директној путањи да се судари са забаченим британским острвом Јужна Џорџија.
Ледени брег А23 се креће северним правцем од Антарктика према Јужној Џорџији, уточишту за многе врсте дивљих животиња, где би могао да се насуче и поломи на делове.
Тренутно се налази на око 280 километара удаљености.
Огроман број птица и фока угинуо је на Јужној Џорџији када су у прошлости ледени брегови ударали, попут овог, ударали у острво и спречавали их да се хране.
„Ледени брегови су сами по себи изузетно опасни и био бих изузетно срећан када би нас потпуно промашио“, каже за Би-Би-Си Сајмон Волас, капетан брода „Фарос“.
Научници, поморци и рибари константно прегледавају сателитске снимке како би пратили дневна кретања џиновског леденог брега.
А23 се одломио од антарктичке ледене плоче Рон-Филчнер 1986. године, али се заглавио у морском дну, а потом га је заробио океански вир.
Коначно, у децембру се ослободио и кренуо на своје коначно путовање у пропаст.
Топлије воде северно од Јужног пола полако отапају леденог џина и слабе његове литице које су високе и до 400 метара.
Некада је покривао површину од 3.900 квадратних километара, али најновији сателитски снимци показују да се полако смањује, па сада његове површина износи око 3.500 квадратних километара.
Оно што је такође могуће јесте да се А23 распадне на неколико великих делова, који би онда могли да плутају океаном годинама.