back to top
27. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Најбржи суперкомпјутер свијета осигурава нуклеарну безбједност САД-а

- Оглас -

Најбржи суперкомпјутер на свијету, назван “El Capitan” службено је покренут у Националној лабораторији Lawrence Livermore у Калифорнији, гдје ће обављати осјетљиве задатке укључујући сигурност америчког нуклеарног арсенала.

Суперкомпјутер, вриједан 600 милиона долара, дизајниран је за обављање кључних задатака националне сигурности у недостатку подземних нуклеарних тестирања, која су забрањена од 1992. године, наводе представници Националне лабораторије Lawrence Livermore (ЛЛНЛ).

Компјутер који ће радити прорачуне важне за нуклеарне податке и дизајн оружја

El Capitan” ће се фокусирати на истраживање везано за откривање нових материјала, физику високе густоће енергије, нуклеарне податке, дизајн оружја и друге повјерљиве операције. Изградња је започела у мају 2023., а компјутер је постао оперативан у новембру 2024. године, прије него што је службено представљен 9. јануара.

Овај суперкомпјутер постао је најбржи на свијету постигавши 1,742 екса ФЛОПС-а на High-Performance Linpack (ХПЛ) тесту, стандарду за процјену брзине суперкомпјутера. То га чини тек трећим рачунаром у историји који је достигао ексаскалну брзину. Његов врхунац перформанси износи 2,746 ексаФЛОПС-а.

ФЛОПС је скраћеница за флоатинг-поинт оператионс пер сецонд и означава број операција с покретним зарезом које рачунарски систем може извршити у једној секунди. То је стандардна мјера за процјену перформанси рачунара, посебно суперкомпјутера, јер показује колико брзо могу обављати сложене математичке израчуне.

Операције с покретним зарезом укључују рад с децималним бројевима (нпр. 3.14159 или 2.71828) и користе се за прецизне и сложене прорачуне.

За поређење, док најбољи лаптопи досежу неколико стотина гигафлопс-а ( милијарду операција у секунди), “El Capitan” може извести квинтилион операција у секунди.

“Неупоредива рачунарска прецизност ‘El Capitanа’ омогућава Националној лабораторији Lawrence Livermore да спроводи виртуелне тестове који осигуравају да нуклеарни арсенал земље остане поуздан. ‘Ел Цапитан’ ће омогућити научницима да изводе ове симулације с досад невиђеним нивоом детаља и тачности, чиме се осигурава да САД може одржати способности нуклеарног арсенала без стварних тестирања”, саопштили су из ЛЛНЛ.

Док неке земље покушавају достићи ексаскалну рачунарску снагу, САД не само да постиже тај ниво, већ то чини на начин који повезује националну сигурност, науку и економију.

Суперкомпјутер је развијен у склопу CORAL-2 програма Министарства енергетике САД-а како би замијенио претходника, суперкомпјутер „Sierra”, који је пуштен у рад 2018. године.

El Capitan” није само технолошко чудо, већ стратешки алат који осигурава сигурност и јача геополитичку позицију САД-а. Његова имплементација шаље снажну поруку о америчкој доминацији у кључним областима истраживања и одбране, остављајући конкуренцију далеко иза.

ИЗВОРБ92
Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
light rain
7 ° C
7 °
7 °
82 %
4.5kmh
75 %
Нед
7 °
Пон
10 °
Уто
11 °
Сре
9 °
Чет
5 °