Блашко Каурин, вршилац дужности директора ЈП „Шуме Републике Српске“ рекао је да ће се на крају фебруара знати финансијски извештај за 2024. годину у 32 радне јединице.
Радници ће имати данас до краја дана или најкасније у понедељак 20. јануара здравствено осигурање.
„Али о томе би требало конкретно питати шумско газдинство тамо гдје је проблем. Тако је и када су у питању плате радника, а то није питање за мене и министра Саву Минића“, рекао је Каурин.
Он је поручио да покушава да обезбиједи здравствено осигурање тамо гдје шумска газдинства дугују порезе и доприносе.
На питање какво је стање у ШГ Романија Соколац, потврдио је да је то једно од најбољих у Српској.
Није знао колики је укупан дуг за плате у комплетним Шумама, али тврди да Шуме Српске неће ићи у минус у 2024. години. Истиче да поједина предузећа имају направљен финансијски план али да га не испуне.
„Прво ћемо поднијети дисциплинске мјере па даље још ригорозније. Неко је одговоран јер је дао сагласност за извјештаје, па се нису испунили“, навео је Каурин.
Казао је да не зна колико се дугује према добављачима у овом тренутку и колико средстава тренутно имају на рачуну.
„Кад су неке шумарије у питању видјећемо на коме је одговорност“, рекао је он, на шта су новинари поставили питање зар није било логично да се већ зна за одговорне.
„У претходном периоду изнијели смо највише података. Залихе су тренутно на 250.000 кубика на стању, а критично је Вучевица Чајниче, затим Врбања из Котор Вароша, али мислим да Котор Варош може да се извуче ове године“, истакао је Каурин. Наводи да се тренутно ради на систематизацији радних мјеста.
„Попис је завршен у свим шумаријама. Са радницима на одређено вријеме, имали смо временске неприлике у неким шумаријама, па су ти људи били на колективном одмору и вратиће се на своја радна мјеста кад буде требало да газдинство ради у капацитету од 100 одсто. Немам бројке колико је тих људи на колективном одмору“, рекао је Каурин.
Мишљења је да ће и даље пословање предузећа бити негативно на крају године јер су дуговања на крају септембра била преко шест милиона марака.
„Не знам да ли ће бити смањена дуговања. До краја фебруара ћемо знати“, рекао је Каурин.
На питање да ли размишља о оставци, поручује да је спреман да за све одговара ако је радио нешто што није било добро.
„Циљ ми је да сви заједно опстанемо да радимо ове и идуће године на 120 одсто, да сви имају плате и да сви задрже посао“, казао је Каурин.
Поновио је да ШГ „Врбања“ Котор Варош неколико задњих година нису ниједном испунили план производње који су представили и зацртали.
„Ми смо сада дали сагласност на оно што су тражили и они сваки дан требају да нам шаљу извјештаје. Ако први пут видимо да нешто није у реду, ми идемо одмах за Котор Варош. Тамо има технички директор и он тренутно обавља директорску функцију и прати све“, појаснио је Каурин.
„Са овог мјеста поручујем да смо од свих директира тражили да уназад пет година доставе све извјештаје и дознаке са боловања. Ако је неко ишао тако често, он не може да ради, јасно је да није способан“, нагласио је он, те додао:
„Свим радницима шумских газдинстава поручујем да морају да раде и зараде плату, а за своју плату треба да питају своје руководиоце у газдинству“.
Раденко Лакетић, шеф експертског тима за стање у Шумама Српске, поручио је да је за десет мјесеци 2024. извршење физичког обима посла било 74 одсто, док је у новембру и децембру било 101 одсто.
„Кад се све сабере то је 84 одсто али је то недовољно за позитиван резултат јавног предузећа“, рекао је Лакетић.
Он је рекао да код извођења радова постоје велики проблеми, али да су криви искључиво извођачи радова, а не сјекачи.
Упитан да ли се он осјећа одговорним за стање у Шумама Српске, јер је и он у управи, казао је:
„Био сам три пута директор ЈП и никада нисмо пословали у минусу и одговорно тврдим да се радило боље“.
Саво Минић, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске, поручио је да је досад уочено много неправилности у раду, а да су предложили Управи предузећа бројне мјере.
„Стално смо се бавили лошим ђацима, једна од мјера је да се да максимална одговорност и начин диспонирања средствима шумским газдинствима. Радници су најмање криви, и боре се за своја права. У задње три године мање је 30 одсто извршило сјече и то је преко 600.000 кубика, а хоће плате да се исплаћују“, рекао је Минић.