“Милка” чоколаде су у појединим маркетима у Бијељини толико поскупјеле да их по нижим цијенама можете купити у Бечу.
Новинар ИнфоБијељине вечерас је обишао више бијељинских трговина, те примијетио да у једној од њих велике “Милка” чоколаде коштају чак 11,25 КМ, и треба напоменути да је у питању тежина од 270 грама.
У том маркету мала “Милка” кошта 4,15 марака и њена тежина је 85 грама.
У другим трговинама у овом граду цијене су нешто ниже, али није искључено да ће и оне расти, када дођу нове испоруке.
У Бечу “Милка”, и то од 300 грама са љешњаком кошта 3,99 евра, што је мање од осам марака.
И сви остали укуси коштају исто.
На акцији коштају и мање, док цијена “мале” Милке износи 1,99 евра, а тежина јој је 100 грама.
– Редовна цијена на полицама је 3,99 евра, а у сваке двије до три седмице имају акције, у зависности од ланца понуђача који нуди, тако да буде или у Шпару, Хоферу или Реве. Снижење буде и до једног евра, па цијена ‘Милка’ чоколаде од 270, односно 300 грама буде у распону од 2,99 до 3,29 евра – изјавио је за ИнфоБијељину Руди Савић, руководилац једног од “Шпар” маркета у Бечу.
Јован Василић, предсједник Удружења за заштиту потрошача „Звоно“ из Бијељине у разговору за овај портал каже да је један од разлога због којих је дошло до поскупљења чоколаде цијена какаа, која тренутно износи преко 3.000 долара по тони, а то је донедавно било 1.000 долара за тону.
– Без чоколаде се можда и може, преживјећемо, али забрињава чињеница каква нас све нова поскупљења чекају крајем јануара. С обзиром да се у овом случају ради о сировинама за чоколаду које се налазе на свјетском тржишту и колико их је, то је сад питање. Прошле године су била највећа поскупљења какаовца, сировине од које се праве чоколаде. Негдје око 300 одсто у просјеку је отишла цијена. Оно што нас забрињава је да поред поскупљења које је узроковано цијенама на свјетском тржишту да нам неће доћи поново до смањења грамаже самих тих производа – истакао је Василић.
Додаје да је веома битна и ставка у овом случају какав квалитет тих производа једу грађани Босне и Херцеговине.
– Оно што је веома важно за наше тржиште, какав је квалитет тих чоколада које ми једемо у односу на оне чоколаде које једу грађани ЕУ, односно који је проценат какаоа у самим тим чоколадама. Код нас цијена чоколаде изађе као да има 70 одсто какаоа, као да једемо црну чоколаду – појашњава Василић.