Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Босни и Херцеговини Мајкл Марфи у интервјуу за Глас Америке је говорио о кључним политичким изазовима с којима се БиХ суочава.
У разговору је истакао забрињавајуће покушаје подривања уставног поретка земље, нагласио значај владавине права и системске борбе против корупције, те се осврнуо на важност реализације пројекта Јужне интерконекције. Амбасадор је позвао на одговорно дјеловање свих политичких актера како би се осигурала стабилност и просперитет БиХ у складу с европским вриједностима.
Глас Америке: Амбасадоре Марфи, како коментаришете могућност реконструкције власти на државном нивоу и евентуално избацивање СНСД-а из коалиције због кочења пута БиХ према ЕУ?
Марфи: Не желим шпекулисати у вези реконструкције владе, јер много посла треба урадити у БиХ ако желите отворити преговоре са ЕУ и напредовати и даље у том правцу. Потребне су фундаменталне реформе, јачање демократије и економска политика која ће омогућити економски раст приватном сектору. То се не може урадити ако је влада блокирана. Политичари требају радити свој посао, а грађани трпе посљедице када политичари не долазе на посао и не раде га. Што се тиче будућности ове земље, она је изложена ризику ако не долазе на посао. Не мислим да би СНСД требао блокирати владу, то је погрешно, али ниједна странка не би требала користити блокаде као средство уских политичких интереса. Политичари требају размишљати о земљу у цјелини, фокусирати се на посао због којег су изабрани.
Глас Америке: У претходном периоду је подигнута оптужница против бившег директора ОСА-е Османа Мехмедагића, ухапшен је државни министар безбједности Ненад Нешић и најављена су нова процесуирања због корупције, али зашто је БиХ даље без реформских закона против корупције?
Марфи: Корупција је велики проблем у БиХ, на државном нивоу, у Републици Српској, ФБиХ, кантонима, општинама и представља пријетњу будућности земље и њене демократије. То је пријетња економском просперитету, јер ниједан страни инвеститор који имај репутацију неће уложити новац у земљу, основати фирму, отворити нова радна мјеста, ако мисли да ће корумпирани политичар красти од њега. Не бих рекао да нема закона против корупције, али током усвајања, они се разводњавају од политилчара који траже рупе у закону да би могли наставити с корупцијом и то је проблем. Није довољно само усвојити закон, морате га проводити, а институције за проведбу закона нису функционисале на нивоу на којем бисмо жељели да функционишу и то има утицаја на грађане. Када се усвоји закон за борбу против корупције или јачање владавине закона, морају се задовољити међународни стандарди без разводњавања Потребни су судије и тужиоци, а ми радимо да те институције буду јаче кроз обуке, изградњу капацитета, менторство… Били смо врло савјесни и брзо реаговали када смо увидјели антидејтонско, коруптивно или неко друго дестабилизирајуће дјеловање у БиХ. То је на првом мјесту увођење санкција.
Глас Америке: Крајем године су уведене санкције министру спољне трговине и економских односа БиХ Сташи Кошарцу те су додатно проширене санкције за особе које се доводе у везу с предсједником Републике Српске Милорадом Додиком. Хоће ли у овој години бити нових санкција и шта ће она значити?
Марфи: Нећу шпекулисати у вези са будућим санцкијама, али су САД посвећене и предане у кориштењу свих средстава које има на располагању, укључујући и санкције против појединаца и предузећа који су одговорни за антидејтонско понашање и корупцију.
Глас Америке: Имају ли Сједињене Државе план како спријечити неуставно дјеловање политичара из РС-а?
Марфи: Желимо видјети БиХ интегрисану у ЕУ институције, а истовремено желимо ефикасну и учинковиту власт на свим ниовима. Јасни смо били када смо рекли да ћемо гласно рећи и огласити се када видимо да су наши интереси нападнути и угрожени. Прије три године када сам се сусрео са свим политичким лидерима у земљи и рекао им да ће нам се мимоилазити мишљења, али ако нападну територијални интегритет, суверенитет или мултиентички карактер БиХ, САД ће користити сва средства да штите те интересе. Управо смо то радили посредством санкција претходне три године. И можете очекивати наставак.
Глас Америке: Ко је требао спријечити прославу неуставног дана РС-а, 9.ог јануара и зашто још увијек нису саслушани организатори догађаја?
Марфи: Уставни суд БиХ је два пута донио пресуду да је прослава дана РС-а, 9. ог јануара неуставна. То није моје мишљење, то су чињенице и закони. Устав БиХ каже да се ентитети морају придржавати и проводити одлуке институција БиХ, укључујући и коначне обавезујуће одлуке Уставног суда БиХ. Уколико то не чине, то је кршење Кривичног закона БиХ. Међународна заједница је одговорила на антидејтонска дјеловања, људи су санкцонирани од САД због њихове подршке или улоге у организовању дана РС-а. Можете очекивати да САД наставе користити то средство као одговор на антидејтонске поступке. Домаћи актери би требали реаговати на антиуставне поступке и државни тужилац би требао агресивно и брзо дјеловати, отворити истраге против особа које су прекршиле устав или одбиле да проведу одлуке Уставног суда БиХ. Није ријеч само о дану РС-а, већ и о државној имовини и другим питањима. Ако имају доказе, требају те појединце позвати на суд, доказати и казнити их. САД би жељеле видјети да институције које се баве владавином права, више раде посао. То до сада није био случај. Одлуке Уставног суда не могу остати непримјењене или кршене сабило ког нивоа власти у БиХ.
Глас Америке: Како сада оцјењујете рад судова и тужилаштава у БиХ, с обзиром на то да сте раније похвалили рад одређених судија?
Марфи: САД подржавају независне и снажне правосудне инситуције које раде за корист и у име грађана ове земље. Ми покушавамо помоћи инситуцијама да буду успјешне. Људима у институцијама желимо омогучити додатну обуку, менторство, размјену стручњака, организирање радионица и помоћи у изради нацрта прописа. Све то помаже да боље раде посао. Исто тако смо користили и санкције. Неколико тужилаца је на листи санкционисаних јер су били укључени у корупцију. Да ли ја или САД сматрамо да је овдје било довољно напретка када је ријеч о борби против корупције од институција за проведбу закона – није. Дошло је до одређеног напретка, видјели смо неколико пресуда, али је потребно више. Када путујем по БиХ, грађани ми увијек кажу исто – корупција и владавина права су проблем. Они желе видјети да се сви нивои власти више баве овим проблемима.
Глас Америке: Да ли је Амбасада САД-а вршила притисак на бх. политичаре за усвајање Закона о Јужној интерконекцији и који су бх. интереси од усвајања закона?
Марфи: САД подржавају пројекат Јужне интерконекције од 2017. године и прве Трумпове администације, то је био један од његових приоритетеа. Амбасада САД-а у БиХ има енергетске експерте који су помагали у нацрту закона када су СДА и ХДЗ били у коалицији и радили на томе да закон у 2021. години дође у парламент прије него је почео проблем са опструкцијама. Када Русија има монопол над снабдијевањем енергијом, настојаће га злоупотријебити политичким или економским уцјенама. Не желимо да БиХ као наш партнер буде изложена томе. Није то јединствено за БиХ, то се дешава и у других дијеловима Еуропе. У овом геополитичком моменту, мислим да је императив да се то промјени и да политичари то препознају. Овај закон доноси и економске бенефите у БиХ. Велики инфраструктурни пројекти су битни за нова радна мјеста, јер приступ сигурним поузданим изорима енергије помаже компанијама да се развијау дугорочно. Мислим да је посљедњих седмица постигнут напредак са Јужном интерконекцијом, а Заступнички дом Парламента ФБиХ заслужује похвале за усајање закона чији је нацрт урађен прије неколико година. Ту је и сет закључака који захтјевају реформе БХ-Гаса како би се осигурало да компанија буде у најбољем положају и проводи пројекат те да су заступљени сви народи у Федрацији. Сада смо на новој прекретници. Дом народа Парламента ФБиХ сутра треба гласати о овом закону. То је од виталне важности за БиХ и њене сигурносне интересе, јер не желимо да БиХ буде изложена руској политчкој или економској уцјени.
Глас Америке: Сматрате ли да у БиХ влада нестабилна политичка клима и мислите ли да грађани уживају промјене какве су мислили да ће доћи доласком нове власти?
Марфи: Мислим да политичка клима није добра. О томе сам говорио и прије обиљежавања Дана РС-а, закључака НСРС и реторике коју смо чули из Бање Луке. Превише је политичара који су ангажовани у подјели друштва, умјесто да га спајају и који су фокусирани на сопствене интересе, умјесто да граде боље услове за грађане. Корупција је велики проблем и зато људи одлазе из земље, њих 50.000 годишње. Ако ме питате да ли грађани мисле да се ситуације добро одвија на макро нивоу, одговор је не. БиХ има много посла пред собом и политичари су одговорни да се то уради, а првенствено треба јачати демократију у земљи. Треба се фокусирати на изборни интегритет. Мора се појачати биометријска идентификација гласаша скенерима те да то буде у цијелој земљи за Опште изборе 2026. године. Друштвена предузећа нису будућност, већ приватна. Треба јачати државне институције које воде земљу према ЕУ и НАТО-у. Грађани с којима разговарам су фрустрирани јер мисле да се не ради довољно ни на једном нивоу власти и ми дијелимо њихово мишљење. Треба инсистирати на промјени мишљења код политичара.