back to top
22. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

Инструкција школама да униште податаке о ученицима

Аутор: Албина Соргуч

- Оглас / ДУКСЕРИЦА ТЕМЕЉИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ -spot_img

Агенција за заштиту личних података Босне и Херцеговине донијела је рјешење да се брише шест индикатора из Правилника о вођењу евиденције о неприхватљивим облицима понашања и /или другим факторима који могу угрозити најбољи интерес ученика и заштити ученика, саопштено је из Министарства за одгој и образовање Кантона Сарајево (КС).

“Слиједом Рјешења Агенције за заштиту личних података Босне и Херцеговине о (Правилнику о вођењу евиденције о неприхватљивим облицима понашања и /или другим факторима који могу угрозити најбољи интерес ученика и заштити ученика) Министарство за одгој и образовање Кантона Сарајево упутило је школама инструкцију да од укупно 77 индикатора/ставки који указују да постоји могућност да је на било који начин угрожен најбољи интерес дјетета из Правилника униште евентуално прикупљене податке о ученицима које се односе на сљедећих шест индикатора”, наводи се у саопштењу.

У складу са рјешењем Агенције из правилника се бришу ставке „ученик/ученица на профилу на друштвеним мрежама уклања профилну слику, „ученик/ученица има видљиве трагове опекотина, прелома, модрица, ожиљака, повреда или знакове самоповређивања“,“уочавају се тикови код ученика/ученица (неконтролиране моторичке реакције)“, „ученик/ученица се жали на болове у стомаку, главобоље, мучнине“, „код ученика/ученице се уочавају потешкоће у контроли елиминацијских функција (мокрења и пражњења цријева)“, „код ученика/ученице се уочавају говорно-језичке потешкоће (тепање, муцање, успорен развој говора)“.

„Министарство најављује поступак измјене Правилника којим ће шест индикатора бити уклоњено из његовог прилога. Правилник ће и даље остати на снази, а након измјена, у примјени ће остати 71 индикатор“, наводи се у саопштењу.

Министрица за одгој и образовање Кантона Сарајево (КС) Наида Хота Муминовић појашњава да прикупљање података по Правилнику није само себи сврха, већ служи педагошко-психолошкој служби да процијени потребу, иницира и проводи израду плана подршке или плана бриге за ученика.

„Желим исказати нашу забринутост због става Агенције да здравствено стање, попут модрица, прелома, опекотина и самоповређивања може остати приватна ствар дјетета, што посљедично значи да се за таквог ученика не израђује индивидуални план подршке или бриге“, каже Хота Муминовић.

Из Министарства су такођер подсјетили на случај дјечака С.Ћ. (3,5 година) који је 2014. године мучен и на концу убијен од својих најближих сродника, далеко од очију и надзора система који има конвенцијску обавезу да заштити свако дијете, па и у случају када је његов најбољи интерес угрожен унутар саме породице или од вршњака.

„Упозоравамо на страшне случајеве злостављања дјеце, посебно у периодима када трају распусти и када дјеца нису на очима професионалаца. Институције система и професионалци који раде у њима управо имају обавезу да штите најбољи интерес дјетета када исти може бити угрожен и у самој породици, било кроз занемаривање или злостављање. Закон о заштити насиља у породици и Кривични закон обавезује професионалце на пријављивање случајева насиља над дјететом, а Правилник је полазна основа да се за такво дијете/ученика изради индивидулани план подршке или бриге у школи. На тај начин се покушавају стручно третирати трауме и омогућити услове како трауме не би оставиле дугорочне посљедице по дијете, а у одраслој доби и по заједницу“, рекла је Хота Муминовић.

Такођер, како даље појашњава, говорне тешкоће, успорен говорни развој, муцање и тикови који се раније нису појављивали могу бити индикатори да дјетету треба стручни третман, помоћ и подршка и нејасно је зашто би наведени изазов с којим се дијете сусреће требао остати непримијећен, прешућен и нетретиран од стране струке.

„Знакови самоповређивања код дјеце представљају тихи апел за помоћ, упућен родитељима и професионалцима. Може ли иједан професионалац остати нијем пред ожиљцима и ранама од самоповређивања, након што их уочи?“, забринута је Хота Муминовић.

Министрица упозорава да живимо у друштву пуном изазова, гдје је кључна синергија породице, професионалаца, институција, медија и шире заједнице. Потребно је правовремено препознати ризике, пружити адекватне одговоре и подршку, умјесто да се касније бавимо питањем ко је заказао када буде касно.

Након усвајања Закона о одгоју и образовању у основној и средњој школи у јулу 2024. Министарство за одгој и образовање је било у обавези да донесе Правилник о вођењу евиденције о неприхватљивим облицима понашања и/или другим факторима који могу угрозити најбољи интерес ученика и заштити ученика, што је Министарство смо и учинило у августу 2024. године, уз прибављање свих потребних мишљења и поштовање процедура.

Одмах по доношењу Правилника покренута је невиђена медијска хајка, а Агенција за заштиту личних података БиХ упутила је Министарству акт с ургенцијом за повлачење Правилника, повезујући то са Рјешењем из 2018. о обустави пилот-пројекта „Матрице“. Министарство је обавијестило Агенцију да је наведено Рјешење Агенције извршено 2018. године и затражило провођење поступка у оквиру законских процедура, а који ће се односити на нови Правилник.

У септембру 2024., Агенција је затражила изјашњење Министарства о донесеном Правилнику, које је достављено у року. У децембру је Агенција издала првостепено рјешење с роком од 15 дана да информишу Агенцију о провођењу мјера, уз могућност жалбе. Министарство је правовремено уложило жалбу, али ју је другостепени орган одбио и потврдио првостепено рјешење 3. јануара 2025. године.

Редакција
Редакцијаhttps://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

ПОСЛЕДЊИ КОМЕНТАРИ

Sokolac
overcast clouds
1.7 ° C
1.7 °
1.7 °
100 %
0.8kmh
100 %
Сре
5 °
Чет
6 °
Пет
5 °
Суб
8 °
Нед
6 °