Понекад смо у толикој журби да не видимо очигледно. Наш живот личи на поглед кроз прозор воза и све се спаја у једну мутну линију. Немамо времена да размишљамо о томе шта смо управо видели, осетили, где смо били.
Живот нас учи да поштујемо старије јер знају мудрост која се преноси кроз многе генерације, а ово су мудре лекције народа који је живео у потпуном складу с природом, а мудрост његова је дубока, природна и скривена у једноставности.
Ово је 5 најважнијих лекција старих Индијанаца:
Лекција 1. У сваком човеку води се борба између злог и доброг вука. Вук којег храниш увек побеђује
Један стари Чироки Индијанац позвао је децу из свог села да седну у круг око ватре како би им испричао причу о различитим путевима којима могу да иду у животу, па је почео од себе:
„У мени се увек води битка, а битка ће се одвијати и у вама… то је велика битка између два вука. Један вук представља страх, бес, завист, тугу, жаљење, похлепу, ароганцију, кривицу, огорченост, инфериорност, лаж, понос, супериорност и его. Други вук представља радост, мир, љубав, наду, великодушност, смиреност, доброту, добру вољу, пријатељство, великодушност, истину и веру. Та борба се одвија унутар сваког живог човека.“
Деца су се замислила, а један од дечака упита:
„А који ће од та два вука победити?
Стари Чироки одговори:
„Вук кога највише храниш ће победити.“
Став са којим приступате животу ће вам помоћи или повредити у постизању ваших циљева. Јасно је да вас једноставно стављање осмеха на лице и претварања да сте позитивни неће усрећити. Међутим, ако задржите позитиван став када се суочите са проблемима, моћи ћете да пронађете боља и бржа решења.
Лекција 2: Не судите
Индијанска пословица каже: „Погледајте прво отиске својих мокасина пре него што процените грешке других.“
Аналогија код нас би била: „Видимо трун у туђем оку, али не примећујемо балван у свом.“
Ове речи упозоравају на пренагљене критике или осуде других. Човек мора прво да погледа себе, своје поступке, понашање и недостатке пре него што осуђује друге. Постоји принцип огледала чија је суштина да најчешће у другима видимо оно што не прихватамо код себе.
И пре него што осудите другог, сетите се једне веома важне мисли – сви људи и догађаји са којима се сусрећете у животу су одраз вашег унутрашњег света и стања. Можда вам је та особа дошла да бисте научили неке лекције о себи.
Лекција 3: Пустите своју децу
Постоји веома мудра индијанска пословица: „Дете је гост у вашем дому: нахраните га, научите га и пустите га.“
Врло често се сами родитељи мешају у независност своје деце и не могу их пустити у одрасло доба. Претераном пажњом даве одраслу децу, намећу своје одлуке и контролишу сваки корак. То се често дешава јер за родитеље, најчешће мајку, једино значење имају њено дете или деца. А када дође време да се деца осамостале и напусте родитељски дом, мајка у себи има празнину коју нема чиме да попуни. Ако дете стално контролишете и не пуштате га, оно неће постати срећно, неће моћи да живи свој живот.
Лекција 4. Људи се разболе због неостварених жеља и заборављених снова
Продорна мудрост индијанског народа каже: „Људи се разбољевају од неиспуњених жеља.“ Према тој мисли, неиспуњене жеље остављене без надзора стварају празнину у човеку, што ће довести до негативних последица и болести.
Сви човекови проблеми, његове стрепње, бриге, као и дуготрајна депресија и нервни сломови, троше тело изнутра. Неостварене тежње и снови могу довести до стреса, разочарања и осећаја неиспуњености, остављајући особу беспомоћном пред проблемима.
Лекција 5: Чувајте природу
Индијанци као да су предосећали куда иде овај свет. Ово је једна веома мудра индијска пословица – готово пророчка:
„Тек када последње дрво буде посечено, последња уловљена риба и последња река отрована, схватићемо да не можемо да једемо новац.“