back to top
11. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

На данашњи дан, 11.јануар

- Оглас -

347 – Рођен је византијски цар Флавије Теодосије I, назван Теодосије Велики, последњи владар јединственог Римског царства (379-395). Желећи да успостави што чвршће државно јединство прогласио је хришћанство државном религијом и забранио паганске култове. После његове смрти власт су преузели његови синови, на Западу Хонорије, а на Истоку Аркадије.

1503 – Рођен је италијански сликар и бакрорезац Ђироламо Франческо Марија Мацола, познат као Пармиђанино, најзначајнији представник маниризма у горњој Италији. Открио је нове могућности у техници бакрописа. Познат је као портретиста и сликар фресака у Парми, Риму и Болоњи.

1569 – У Енглеској је, под патронатом краљице Елизабете I, у катедрали светог Павла у Лондону први пут организована лутрија. Приход је кориштен за обнову утврђења, лука и других јавних радова.

1735 – Умро је црногорски владика Данило I Петровић, оснивач династије Петровића, који су касније постали и световни владари. Завладичио га је српски патријарх Арсеније Чарнојевић 1696. у Сечују. На позив Русије ушао је 1711. у рат против Турске, а 1718. учествовао је у млетачко-аустријском рату против Турака. Учврстио је односе с Русијом посетом цару Петру Великом 1715. и знатно је подигао углед Црне Горе. После смрти га је наследио синовац Сава Петровић. Лик владике Данила у акцији против потурица опевао је Његош у „Горском венцу“.

1811 – Скупштина свих народних старешина у Србији основала је у време Првог српског устанка прва попечитељства (министарства). Министар просвете постао је најученији Србин тог времена, ректор Велике школе у Београду Доситеј Обрадовић.

1843 – Аустријски цар Фердинанд И је у време највећег успона Илирског препорода забранио употребу илирског имена, посебно у „новинама и јавним списима“.

1886 – У Њујорку је почео први шаховски меч за првака света између Вилхелма Штајница и Јохана Цукерторта, који је добио Штајниц резултатом 10:5, уз пет ремија. Титулу је одбранио 1889. и 1892. у мечевима против Михаила Чигорина, али је 1894. поражен од Емануела Ласкера. Написао је „Уџбеник модерног шаха“, који се сматра основом модерне шаховске стратегије.

1919 – Румунија је анектирала Трансилванију која је била у саставу Аусто-Угарске монархије до њеног распада 1918. Миром у Трианону 1920. Трансилванија је формално додељена Румунији.

1922 – Први пацијент излечен инсулином од шећерне болести је постао 14-годишњи Канађанин Леонард Томсон.

1928 – Умро је енглески писац Томас Харди. Важио је за најбољег енглеског писца свога времена, називан „последњим великим викторијанцем“, али је због слободумног става о љубави и браку долазио у сукоб с друштвеним конвенцијама („Под зеленим дрветом“, „Далеко од разуздане гомиле“, „Повратак домороца“, „Теса од Д’Арбервилових“, „Незнани Џуд“).

1942 – Јапанци су у Другом светском рату заузели Куала Лумпур.

1946 – Уставотворна скупштина у Тирани је прогласила Народну Републику Албанију.

1962 – Под снежном лавином, која је у перуанским Андима затрпала село Хуаскаран, живот је изгубило више од 3.000 људи.

1966 – Умро је швајцарски скулптор и сликар италијанског порекла Алберто Ђакомети, чије обимно, разноврсно и особено дело представља израз готово свих доминантних струјања уметности 20. века. Од 1931. ради надреалистичке просторне конструкције и екстремно издужене бронзане људске ликове („Кола“, „Пројекат за један трг“, „Седам фигура и једна глава“).

1970 – Нигеријска армија је после 32 месеца борби у грађанском рату у којем је погинуло милион и по људи, угушила побуну сецесиониста у провинцији Бијафра. Вођа побуњеника генерал Чуквуемека Одумегву Оџукву напустио је земљу дан после пада Оверија, главног града Бијафре.

1989 – Испред Скупштине Црне Горе одржан је масовни митинг грађана на којем је затражено смењивање државног и партијског руководства. Под великим дводневним притиском демонстраната то руководство је поднело оставке, а на политичку сцену Црне Горе ступила је група младих комуниста на челу с Момиром Булатовићем и Милом Ђукановићем.

2000 – Председник Алжира Абделазиз Бутефлика донео је општу амнестију за припаднике Исламске армије спаса и за узврат затражио распуштање њихове организације.

2001 – Влада Бурундија и побуњеничка група Хуту, једна од две етничке мањине, постигли су договор о повлачењу својих трупа из Демократске Републике Конго.

2003 – Индијска влада и покрет Нага, један од најстаријих сепаратистичких покрета у Азији, постигли су договор да петогодишњи прекид ватре постане сталан.

2008 – Умро је сер Едмунд Хилари Новозеланђанин, први човек који је освојио врх света Монт Еверест и ушао у легенду као један од највећих авантуриста 20. века.

2010 – Умро је Ерик Ромер (Жан Мари Морис Шерер), француски редитељ, сценариста и филмски критичар, родоначелник француског „новог таласа“, уредник „Филмских свезака“. Радио је на више од 50 филмова од којих је режирао 24, међу којима су најпознатији „Ноћ код госпођице Мод“ (Ma nuit chez Maude) и „Клерино колено“ (Ле геноу де Цлаире).

2014 – Преминуо је бивши израелски премијер и генерал Аријел Шарон, који се налазио у коми од јануара 2006. године када је претрпео мождани удар. Шарон ће остати упамћен по повлачењу израелске војске и евакуисању јеврејских насељеника из појаса Газе у лето 2005. године, што је био шоконтан преображај за лидера који је дуго заговарао насељавање окупираних територија.

2015 – У другом кругу шестих председничких избора у Хрватској победила је кандидаткиња ХДЗ-а Колинда Грабар-Китаровић, чиме је постала прва жена на функцији председника Републике Хрватске.

2019 – Скупштина Македоније усвојила је двотрећинском већином уставне измене којима се име државе мења у Северна Македонија и потврђује македонски идентитет.

Редакција
Редакцијаhttp://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

Sokolac
overcast clouds
-0.4 ° C
-0.4 °
-0.4 °
77 %
1.3kmh
100 %
Суб
-3 °
Нед
-4 °
Пон
-3 °
Уто
-3 °
Сре
-0 °