Министар одбране БиХ Зукан Хелез одбио је дати сугласност за прелет војног авиона или хеликоптера из Србије преко БиХ.
Одбио сам да дам сагласност за прелет војног авиона или хеликоптера Републике Србије преко територије БиХ, а према плану лета достављеном од амбасаде Републике Србије у БиХ на дане 8. и 9. јануар 2025. године. О своме одговору на овај захтјев обавијестио сам ОХР, НАТО Штаб у Сарајеву, ЕУФОР и Делегацију ЕУ у БиХ. Овај прелет хеликоптера Србије и посјета делегације Министарства одбране Србије недвојбено упућује на закључак да је намјера присуства догађајима везаним за обиљежавање 9. јануара, којег је 2015. и 2019. године Уставни суд Босне и Херцеговине својим одлукама прогласио неуставним даном Републике Српске – каже Хелез, пишу федерални медији.
Он је рекао да је недопустиво непоштивање одлука Уставног суда у било којој демократској држави.
– Непоштивање одлука Уставног суда у свим демократским државама представља подривање владавине права, а осим тога у БиХ и потенцијално чињење кривичног дјела. Све стране потписнице Дејтонског мировног споразума и свједоци су својим потписом гарантовали поштивање Дејтонског споразума у свим његовим дијеловима, укључујући и Анекс 4. у коме се осим надлежности уређују и организационо устројство и процедуре те коначност и обавезност одлука Уставног суда. Непоштовање коначних и обавезујућих одлука Уставног суда у коначници имплицира кршење Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини, што може имати несагледиве посљедице за мир и стабилности – навео је Хелез.
Он је даље навео да Србија оспорава одлуке Уставног суда БиХ одлукама које је ратификовала у деклерацији свесрпског сабора.
– Подсјећам да је Република Србија ратификујући “Декларацију свесрпског сабора” у дијелу: “Свесрпски сабор очекује да Република Српска настави да обиљежава 9. јануар као Дан настанка Републике Српске и крсну славу” оспорава Одлуке Уставног суда БиХ те сматрам да најављена посјета може изазвати политичке и безбједносне импликације. Такође, у “Декларацији свесрпског сабора” у дијелу: “Свесрпски сабор подржава политику војне неутралности Републике Србије у односу на све постојеће војне савезе, а са таквим политичким опредјељењем потпуно је сагласна Република Српска, која ће се борити за очување војне неутралности у БиХ”, директно крши Закона о одбрани БиХ, члана 84 те су извршили директно мијешање у унутрашњи и вањски суверенитет БиХ. Надаље, давањем сагласности Министарства одбране БиХ, ја као министар одбране и службено лице у институцији БиХ не бих поштовао коначну и обавезујућу одлуку Уставног суда БиХ, а у коначници би био и саучесник у ометању поштивања и провођења одлуке Уставног суда, чиме бих прекршио члан 239. кривичног закона БиХ, у којему је прописана казна за спречавање односно на други начин ометање примјене, провођења или извршења одлуке Уставног суда БиХ. Тражим од власти Републике Србије да поштују парламентарне, судске и друге одлуке институција и органа државе БиХ и да сходно Дејтонском мировном споразуму поштују уставни поредак БиХ – закључио је Хелез, преноси Аваз.