1066 – Крунисан је Харолд II, последњи енглески англо-саксонски краљ. Погинуо је исте године код Хестингса у бици против претендента на енглески престо норманског војводе Вилијама Освајача.
1322 – У манастиру Жича крунисан је српски краљ Стефан Дечански Немањић, син краља Милутина. Током владавине до 1331. победио је војску босанских феудалаца, Бугаре код Велбужда (1330) и осигурао превласт над Македонијом. Збацио га је с престола син Душан. Умро је под неразјашњеним околностима у заточеништву у Звечану. Подигао је манастир Високи Дечани.
1492 – Краљ Фердинанд и краљица Изабела победоносно су ушли у Гранаду, након што је њихова војска поразила Боабдила, последњег емира Гранаде. Тиме је окончана реконквиста – поновно освајање Пиринејског полуострва које је од 711. било под арапском влашћу.
1745 – Рођен је француски проналазач Жак Етјен Монголфје, који је с братом Жозефом Мишелом 1783. конструисао први балон напуњен загрејаним ваздухом.
1810 – Миром у Константинопољу Турска је предала Русији полуострво Крим и област Кубан.
1822 – Рођен је немачки археолог Хајнрих Шлиман, који је своје целокупно богатство стечено у младости трговином потрошио на археолошка истраживања. Открио је 1868. Троју, користећи се подацима из Хомерових спевова „Илијада“ и „Одисеја“, а потом и Микену, Орхомен и Итаку.
1829 – Умро је чешки слависта Јозеф Добровски, отац славистике, творац чешке граматике и граматике старословенског језика, главна личност чешког народног препорода („Историја чешког језика и књижевности“, „Граматика чешког језика“, „Граматика старословенског језика“).
1884 – Умро је чешки свештеник, биолог и ботаничар Грегор Мендел, који је први дошао до јасних и прецизних формулација о преношењу наследних особина и тиме поставио темеље модерној генетици. Резултате, који су потврђени 1900, изложио је 1865. у делу „Експерименти с биљним хибридима“.
1916 – Почела је Мојковачка битка у Првом светском рату у којој су Црногорци под командом сердара Јанка Вукотића одбили офанзиву знатно јачих аустроугарских снага и тиме омогућили српској војсци одступницу према Јадрану.
1919 – Умро је Теодор Рузвелт, председник САД (1901-09), чија је политика створила светску силу од дотад изолационистичке Америке. Дужност шефа државе преузео је као потпредседник САД, после убиства председника Вилијама Мекинлија 1901. Спровео је план за изградњу Панамског канала, а за посредовање у руско-јапанском рату 1905. добио је 1906. Нобелову награду за мир.
1929 – Југословенски краљ Александар I Карађорђевић укинуо је Видовдански устав, распустио Народну скупштину и завео личну власт у држави.
1941 – Председник САД Френклин Рузвелт је у говору у Конгресу дефинисао амерички циљ о „четири слободе“ – слободу говора, слободу религије, слободу од страха и слободу од сиромаштва.
1945 – Маршал Југославије Јосип Броз и шеф британске војне мисије Фицрој Меклин су у Другом светском рату склопили споразум о успостављању ваздухопловне базе код Задра за потребе савезничког ваздухопловства у борби против немачких снага.
1949 – Умро је амерички филмски режисер Виктор Флеминг, који је светску славу стекао филмом „Прохујало са вихором“.
1963 – Ирански шах Реза Пахлави почео је „белу револуцију“ увођењем аграрне реформе и права гласа за жене.
1978 – Круна Светог Стефана, првог хришћанског мађарског краља, коју су однели Американци после Другог светског рата, враћена је у Мађарску.
1993 – Умро је амерички трубач, певач и композитор Џон Биркс „Дизи“ Гилеспи, један од најбољих трубача и импровизатора у историји џеза. Одиграо је пресудну улогу у стварању би-бап музике.
1993 – Умро је руски балетски играч Рудолф Хаметович Нурејев, звезда светске балетске сцене. Један од највећих играча 20. века затражио је политички азил у Паризу 1961, после чега је почела његова светска каријера.
2002 – Петнаестогодишњи Чарлс Бишоп погинуо је када се у авиону „цесна-172“ обрушио на зграду Банке Америке у центру града Тампа на Флориди. У поруци која је потом пронађена изразио је симпатије према Осами бин Ладену и подржао терористичке нападе на Њујорк и Вашингтон 11. септембра 2001.
2003 – Мировни преговори Тамилских тигрова и владе Шри Ланке означили су мали помак у помирењу након 19 година дугог грађанског рата.
2004 – Иран је пристао да, после 25 година прекида, обнови односе са Египтом.
2005 – Мушка беба рођена у Кини у првим минутима 2005. године проглашена је 1,3 милијардитим становником те државе.
2009 – Склањајући се од борби између израелских војника и бораца Хамаса, 40 људи је погинуло у згради и дворишту школе Уједињених нација током израелског тенковског напада на област Џабалија на северу Газе.
2014 – Румунски Врховни суд осудио на четири године затвора бившег румунског премијера Адријана Настасеа због корупције и на три године због изнуде.
2016 – Северна Кореја је извела пробу хидрогенске бомбе, бројне државе међу којима САД, Русија, Кина и Јапан осудиле су овакве пробе, а Савет безбедности УН је одржао хитну седницу. Северна Кореја спровела је три атомске пробе које користе нуклеарну фисију, 2006, 2009. и 2013. године због чега су тој земљи уведене међународне санкције.
2019 – Малезијски краљ Мухамед Пети абдицирао је након само две године на престолу. Према јединственом систему који постоји откако је Малезија 1957. добила независност од Велике Британије, девет наследних владара малезијских савезних држава се смењују на краљевском трону на сваких пет година.