back to top
12. јануар 2025.

12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује! 

На данашњи дан, 4.јануар

- Оглас -

1494. – Штампарија у Цетињу штампала је прву књигу на српском језику – „Октоих првогласник“ Ђурђа Црнојевића и штампара Макарија, једну од највише коришћених богослужних књига у Српској православној цркви.

1717: – Енглеска, Француска и Холандија формирале су Тројну алијансу да би се супротставиле амбицијама Шпаније у јужној Европи.

1785. – Рођен је немачки писац Јакоб Грим, оснивач савремене германистике. С братом Вилхелмом сакупио је и објавио чувене приче и бајке за децу. Започео је рад на великом „Немачком речнику“ (1852). Преводио је српске народне песме које је сакупио Вук Стефановић Караџић.

1797. – Француски генерал Наполеон Бонапарта победио је Аустријанце код Риволија у Италији.

1809. – Рођен је француски учитељ Луј Брај, који је 1829. пронашао систем писма за слепе (Брајова азбука).

1842. – У дворани Театра на Ђумруку војни капелмајстор Јосиф Шлезингер, капелник кнеза Милоша Обреновића, приредио је први јавни музички концерт у Београду.

1890. – Рођен је српски политичар, сликар и новинар Моша Пијаде, члан Комунистичке партије од 1920. и високи државни и партијски функционер после Другог светског рата. У новембру 1943. организовао је у Јајцу Телеграфску агенцију нове Југославије (Тањуг), а после рата је био председник Скупштине ФНР Југославије.

1892. – Рођен је српски писац и књижевни критичар Милан Богдановић. Био је уредник „Српског књижевног гласника“, часописа „Данас“ (с Крлежом) и „Књижевних новина“, управник позоришта у Новом Саду и Београду, члан Српске академије наука. Целокупна његова дела објављена су у вишетомној књизи „Стари и нови“.

1932. – Влада Индије прогласила је илегалним Индијски национални конгрес и ухапсила вођу Махатму Гандија, што је изазвало талас штрајкова у земљи.

1944. – Савезничке снаге су у Другом светском рату почеле напад на немачке положаје на Монте Касину, дуж највишег дела Апенинског полуострва. У жестоким борбама је разорен градић Касино и најстарији бенедиктински манастир, који је 529. подигао оснивач тог реда Свети Бенедикт од Нурсије.

1948. – Велика Британија је признала Бурму као независну републику с првим премијером Такином Нуом.

1951. – Севернокорејске и кинеске трупе су у Корејском рату заузеле Сеул.

1958. – Совјетски „Спутњик И“, први вештачки сателит лансиран у октобру 1957, распао се и пао на Земљу.

1960. – У саобраћајној несрећи је погинуо француски писац Албер Ками, добитник Нобелове награде за књижевност 1957. Његов књижевни опус, у којем су најпознатији романи „Странац“ и „Куга“ и есеји „“Мит о Сизифу“ и „Побуњени човек“, заснован је на идеји о апсурдности људске судбине.

1965. – Умро је енглески писац америчког порекла Томас Стернс Елиот, један од најпознатијих европских песника 20. века, добитник многих награда међу којима Нобелове 1948. и Гетеове 1954. Носилац је 16 почасних доктората. („Сабране песме“, „Сабрани есеји“, поетске драме „Убиство у катедрали“, „Породични састанак“, „Коктел-партија“).

1967. – Погинуо је енглески возач брзих аутомобила и чамаца Доналд Малколм Кемпбел. Светски рекорд у вожњи аутомобилом од 648,7 километара на час поставио је 1964. Погинуо је возећи чамац с млазним мотором „Плава птица“ на језеру Конистон.

1973. – Покраден је Музеј уметности у Монтреалу. Однете су слике у вредности од два милиона долара, међу којима и једна Рембрантова чија је вредност милион долара.

1993. – Босански Срби и Муслимани одбили су на конференцији у Женеви Венс-Овенов мировни план за Босну. Преговори су супендовани, а рат у Босни настављен је још већом жестином.

1994. – Граду Фоча у Босни је после 500 година, по одлуци Скупштине Републике Српске, промењен назив у Србиње.

1995. – Домаћа и светска јавност оштро је протестовала због преузимања листа „Борба“ од стране државе и притиска власти на остале независне медије. Тај независни београдски дневник приватизован је почетком 90-их у време реформске владе Анте Марковића у бившој СФР Југославији.

1998. – Шеф израелске дипломатије Давид Леви поднео је оставку, рекавши да више не жели да се једини брине о питањима мира и социјалним проблемима у земљи.

2004. – Авганистан је усвојио нови Устав, чиме је створена могућност одржавања првих слободних избора после скоро 25 година рата у тој земљи.

2007. – Либерални демократа Ненси Пелози изабрана је за председницу америчког Конгреса и она је прва жена председница највишег законодавног тела САД у више од 200 година његове историје.

2007. – Давал Патрик положио је заклетву као први гувернер црне пути америчке државе Масачусетс, а као други у историји САД.

2009. – Умро Иван Губијан, хрватски атлетичар бацач кладива, први југословенски освајач олимпијске медаље (сребрне) на играма у Лондону 1948. године.

2010. – У Дубаију отворена Бурџ Калифа, највиша зграда на свету (828 метара).

2020. – У клизиштима и поплавама изазваним вишедневним падавинама у главном граду Индонезије Џакарти и његовој околини настрадало је преко 60 људи.

2021. – Фијат Крајслер објавила је спајање са француским Пежоом, чиме је створена четврта по величини аутомобилска компанија на свету под именом Стелантис.

Редакција
Редакцијаhttp://www.opstinasokolac.net
12 година са Вама из ❤️ Романије - Љубав побјеђује!
ПРОЧИТАЈТЕ ЈОШ

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име

НАЈНОВИЈЕ

Sokolac
overcast clouds
-4.7 ° C
-4.7 °
-4.7 °
92 %
2.5kmh
100 %
Нед
-5 °
Пон
-3 °
Уто
-3 °
Сре
-1 °
Чет
1 °