Довољна је и обична обична временска непогода као што је киша, вјетар или снијег да испорука електричне енергије доживи потпуни колапс.
У нову годину електро-енергетски сектор Републике Српске ушао је у никад горем стању. Док је грађанима и привреди као празнична честитка власти стигло ново драстично поскупљење струје, снијег који је падао у протеклим данима показао је да је мрежа у катастрофалном стању, јер су грађани широм Републике Српске остали у мраку, а у појединим срединама струје није било цијеле седмице.
Електро-мрежа попустила је пред налетом снијега, а нестанак струје забиљежен је у готово свим општинама и градовима у Крајини, Добојској регији, а у једном дану је и комплетна Семберија остала у мраку. Међутим у режији власти грађанима стиже драстично поскупљење струје за домаћинства од скоро 8 одсто.
Питање је међутим чиме се правда поскупљење јер су сњежне падавине које су недавно погодиле Републику Српску, показале још једну слабост електроенергетског система, тачније дистрибутивне мреже.
Довољна је и обична обична временска непогода као што је киша, вјетар или снијег да испорука електричне енергије диживи потпуни колапс. Нисконапонска мрежа, али и она коју одржава Електропренос БиХ често бројним сеоским али и у посљедње вријеме и градским срединама гдје су забиљежена искакања и на мрежи коју одржава Електропренос БиХ, па чак и да пола Републике Српске остане у мраку. посљедње искакање је показало како систем блокира је комплетан систем блокирао мало већи снијег.
Жице, стубови и други елементи преноса електричне енегије широм Републике Српске су у катастрофалном стању, због чега наступа колапс на сваку временску непогоду, али често и без невремена што није никакво изненађење.
Електро-енергетски систем се систематски уништава и разара јер сам сигуран да је интерес владајуће олигархије да се уништи Електропривреда која има приход од милијарду и 200 милиона марака и да је среће она би била мотор развоја РС“, сматра посланик Листе за правду и ред у НСРС Небојша Вукановић.
„Све те грешке власти из претходних година плаћају грађани поскупљењем струје. Недомаћинско пословање и лоше вођење одређених ресора плаћају грађани којима је струја поскупјела управо зато што они нису радили како треба“, каже посланик ПДП-а Тања Вукомановић.
Надлежни се сада правдају да за брзу замјену дистрибутивне мреже нема новца, међутим како ће га и бити када је све деценијама запуштено без значајнијег улагања.
„Значи имате нисконапонску мрежу која је у таквом и таквом стању која дуго година није одржавана и наравно идете плански са издвајањем средстава да се тај дио нисконапонске мреже мијења од стубова, трансформатора што је везано за дистрибутивну нисконапонску мрежу“, каже Бранко Блануша, професор на бањалучком Електротехничком факултету.
Запошљавање нестручног кадра и страначких војника, извлачење новца из Електропривреде, бројне изгубљене арбитраже те судски поступци вриједни стотине милиона марака, довели су до тога да један од највећих ресурса који има Република Српска умјесто да буде понос, представља систем који пуца по шавовима и на корак је од распада, док грађани добијају све скупљу, а све гору услугу снабдијевања електричном енергијом.