О увођењу скенера и видео надзора у изборни процес у БиХ прича се већ годинама.Да ли ћемо и када проводити изборе уз употребу модерних технологија и хоће ли то спријечоти изборне крађе?
Представнички дом Парламентарне скупштине БиХ недавно је, на приједлог посланика Листе за правду и ред Ненада Грковића, усвојио измјене Изборног закона БиХ којима се предвиђа увођење нових технологија у изборни процес.
Да би се тај закон примијенио неохподно је да измјену усвоји и Дом нарда, мада ни тада није сигурно да ћемо приликом гласања скенирати отиске пристују и гласачке листиће те да ће бити успостављен видео надзор бирачких мјеста.
,,Сви знамо у каквој земљи живимо“, каже Грковић о додаје да је у БиХ све могуће али се ипак нада да ћемо коначно имати електронски надзор избора.
,,Овдје није у питању електринско гласање, како то тврде у ХДЗ-у и СНСД-у, већ електронски надзор. Мислим да ће, ако закон прође Дом народа, Савјет министара БиХ бити присиљен да уведе те нове технологије. Ових дана требало би да се разматра и буџет за 2025. годину и чим добијемо приједлог тражоћемо да се обезбједе средстава у том буџету за куповину скенера и видео камера“, тврди Грковић.
За све што Грковић набраја потребна је подршка старанака владајуће коалиције, њихових посланика у Парламентарној скупштини, министара у Савјету министара али прије свега страначких лидера јер у овој земљи нису обавезујуће одлуке и закони изгласани у Парламенту него мишљење предсједника политичких партија.
„Власти не желе да унаприједе изборни процес ни у једном могућем сегменту па тако ни увођењем нових технологија јер очигледно технологија може значајно да спријечи разно мешетарење и трговину гласовима како у току избора тако и након затварања изборних мјеста’‘, сматра Дамјан Ожеговић из Транспаренси интернешенела БиХ.
Он подсјећа да би нове технологије побиљшале транспарентност и интегритет изборног процеса јер се гласови не би могли баш тако лако красти као што се то сада ради.
„Тренутни имамо озбиљне доказе о дописивању гласова и уништавању изборног материјала. Томе се мора стати у крај а најбољи начин је увођење нових технологија у изборни процес“, поручује Ожеговић.
И већина грађана сматра да би увођење нових технологија побољшали озборни процес у БиХ.Уколико се у наредним изборним циклусима нешто не промијени, по питању контроле избора, све мање гласача ће излазити на изборе. Јер чему гласање и избори када резултати зависе од бројача а не од гласача.