Некадашњи амерички амбасадор у Београду Вилијам Монтгомери оценио је јуче да је дијалог под оквиром Европске уније доживео потпуни фијаско и да то није само питање Заједнице српских општина, већ и забрана коришћења динара, преузимање власти у општинама на северу АП КиМ. Монтгомери је за РТС рекао да је премијер привремених приштинских институција Албин Курти предузимао много провокативних корака, да су ЕУ и САД вербално показивали љутњу, али без конкретних оштрих мера, пренео је Танјуг.
„Ако је неко способан да промени тај статус кво, то ће бити Трамп”, сматра Монтгомери, који наводи да ће он имати избалансиранији приступ. На питање о томе да се поново говорило о трансформацији тзв. косовских безбедносних снага у војску и колика би то била додатна опасност за живот Срба на АП Косову и Метохији, Монтгомери каже да је таква војска непотребна. „Споразумом који је окончао рат јасно је забрањено да тамошње власти формирају војску јер смо знали да ће у њој бити сви чланови тзв. ослободилачке војске Косова”, казао је Монтгомери.
Подсетио је да је покренуто решавање статуса и договорено да се усвоје стандарди пре статуса, као и да је сарађивао са тадашњом владом о том питању. Монтгомери истиче да су га његови претпостављени обманули. „Моја влада ме је слагала, желео сам да спроведем план у доброј вери. Имао сам списак предложених мера”, рекао је Монтгомери. Према његовим речима, Британац, који је био на челу тих преговора о КиМ на састанку у Београду на коме је био са Небојшом Човићем, био је „груб и арогантан”, односно да је, како каже, погледао Човића у очи и рекао да Србија нема шта да тражи у овим преговорима о АП КиМ.
Монтгомери сматра и да је читав западни Балкан нестабилан, наводећи и проблем Бугарске која спречава напредак Северне Македоније у евроинтеграцијама због Гоце Делчева кога и једни и други својатају. Каже да иако је у БиХ Дејтонски споразум на снази скоро 30 година, три етничке групе и даље су завађене као што су биле и раније. „Та ситуација је веома опасна и може изазвати насиље, јер муслимани верују да Босна мора да остане онаква каква је. Милорад Додик наравно има потпуно другачије мишљење и нема решења за то”, оценио је Монтгомери. Рекао је и да је реч геноцид веома тешка и да се примењује за ситуације као што је Руанда, где су редом убијани мушкарци, жене и деца, преноси „Глас Српске”. „По мени то је геноцид. Оно што се десило у Сребреници био је ужасан ратни злочин. Назвати то геноцидом је мало натегнуто”, казао је Монтгомери.