Ванредна седница Народне скупштине Републике Српске, на чијем дневном реду је расправа о кршењу Дејтонског мировног споразума, изазвала је узбуну у Сарајеву, где је описана као „заседање с изузетно опасним материјалима”. Тема овог заседања у Сарајеву се доводила у везу с правосудним процесом против председника РС Милорада Додика, а већ након саме најаве о чему ће посланици расправљати, Тужилаштво БиХ послало је захтев Скупштини РС и њеном председнику Ненаду Стевандићу за достављање информација.
Стевандић је јуче новинарима, пре почетка седнице парламента, потврдио да је „тужилаштво реаговало на начин који није у складу с њиховим овлашћењима”, додавши да се та правосудна институција бави политиком и „покушајима да стори атмосферу притиска и укључи се у хибридни рат против РС који води Кристијан Шмит”. „Одлуке које доносе посланици, ма какве биле, нису у надлежности тужилаштва, које је неко ’обмануо’ да се спрема одлука о независности Српске”, рекао је Стевандић, оценивши њихово мешање у рад законодавних органа као напад и рушење уставног поретка.
Он је рекао да у Сарајеву владају паника, параноја и страх од Републике Српске, те појаснио да је Скупштина РС самостална, суверена и независна, док су посланици заштићени имунитетом и статусом парламента Српске и за свој рад не одговарају никоме, осим народу који их бира и већини која одређује политику. У информацији достављеној посланицима, указује се на бројне проблеме унутар БиХ, између осталог на спорни рад Уставног суда БиХ, као и Суда БиХ, те такозване државне имовине, као и шума и пољопривредног земљишта у РС. Подсећа се да је Скупштина РС у вези са уставним положајем Српске раније донела низ одлука у циљу заштите њених интереса. Наводи се и то да је у више наврата захтевано од страна потписница и сведока Дејтонског споразума, као и од свих представника међународне заједнице, да реагују на доношење аката којима се разграђује Дејтонски споразум, те да омогуће покретање неопходних процедура којима ће се БиХ, Република Српска и Федерација БиХ вратити у предвиђене оквире овог међународног споразума. У информацији објављеној на сајту Скуштине РС констатује се да су закони о непримењивању одлука Уставног суда БиХ и високог представника били неопходни. Наиме, због потписивања та два закона тренутно се суди Додику, јер их је Кристијан Шмит претходно суспендовао, те прописао као кривично дело непоштовање одлука високог представника.
Стевандић је претходно рекао да је неопходно да посланици размотре информацију о кршењу Дејтона и урушавању правног система у БиХ како би се спречио покушај да се БиХ уведе у фазу управљања путем високог представника, а не парламената Српске и БиХ. „Водимо борбу и доказујемо да високи представник није легалан, а и да је легалан, не може да намеће законе и не може по тим законима да се поступа”, каже Стевандић.
Сарајевски медији у покушају да „објасне” актуелна дешавања у РС, налазе упориште чак и за тврдње како иза свега стоји Србија, што образлажу „доказима” да су београдски медији први објавили сазнања да ће ова „опасна” седница бити одржана.
Портал „Кликс” „раскринкава” план Републике Српске наводећи да се тражи замена за Додика, на чије би место, како се наводи у тексту, у случају да буде осуђен, тобоже дошао Стевандић. Поједини медији спекулисали су како се намерaва покренути поступак забране рада појединих институција БиХ на територији РС, попут Суда БиХ или Агенције за истраге и заштиту (Сипа) БиХ, што је већ раније најављивано као опција о мирном раздруживању у случају угрожавања Дејтона.
„Ово је рутинска седница, која се одвија у сени спиновања и тешких тема, на шта је реаговало тужилаштво, што је само доказ параноје у Сарајеву, али и мало даље. Имали су потребу за спектаклом, што говори о политиканству институција које треба да се баве другом врстом посла. Видећемо како ћемо на то реаговати, има ли потребе за покретањем дисциплинске одговорности оних који се мешају у рад парламента”, рекао је јуче Стевандић.
Суђење председнику РС одложено за понедељак
Суд БиХ одложио је наставак суђења председнику Републике Српске Милораду Додику и в. д. директора „Службеног гласника” Милошу Лукићу за понедељак, 30. децембар, рекао је бранилац председника Горан Бубић. Наставак суђења је био заказан за данас, на основу мишљења судског вештака доктора Хариса Вранића да је Додик здравствено способан за суђење, што је у колизији са препорукама тима лекара, који су председнику РС саветовали два до три месеца мировања. Бубић је Суду БиХ поднео захтев за изузеће вештака Вранића, а један од разлога за то је политичка пристрасност. Додик је оперисан 9. децембра у Београду. Оперативни захват на желуцу и једњаку био је компликован.