Све су прилике да ће празнично весеље грађана Босне и Херцеговине брзо спласнути од 1. јануара 2025. године. Економски аналитичари немају добре прогнозе и тврде да нас очекује нов вал поскупљења. Разлози су бројни, а један од њих је и криза у Европској унији, посебно у земљама на које БиХ ослања као економског партнера.
За почетак најављено је значајно поскупљење струје у Републици Српској што ће, како је за Н1 рекао економски аналитичар Зоран Павловић, покренути вал поскупљења и у другим секторима.
“Оно што је био приједлог Електропривреде Републике Српске је да се повећање дефинише на нивоу 20 процената, да се разреди социјалне потрошње смање на 300, а да се повећа праг за оне који имају средњу потрошњу до 1000 кWх. То би било поскупљење и за привреду и за грађане, и то чак двоструко. Из Владе РС је речено да ће бити седам посто за грађане и 10 посто за привреду”, рекао је Павловић у Новом дану.
Електропривреда РС је прошле године остварила рекордну добит од готово 145 милиона марака, али како каже Павловић, не знамо гдје је отишао тај новац.
То није довољно транспарентно и да је било знања, струке и памети вјероватно би ми радили ремонт у љетњим мјесецима када је потрошња знатно мања.
Термоелектране су застарјеле, остало је све из претходне Југославије. Имали смо застој у ТЕ Угљевик јер није бло довољно угља, а када су пустили поново у погон квалитет је био лош. Припреме за зиму нису добро урађене. Једини спас је у хидроцентралама, али киша нам није наклоњена па немамо неку велику производњу”, казао је Павловић.
Због континуираних поскупљења и плата које не прате тај раст, грађани се морају одрећи многих ствари.
“Када би једна четверочлана породица има два запослена родитеља и они имали просјечну плату, покрило би потрошачку корпу. Пошто то није тако, одричемо се свега и свачега – нема зимских одмора, путовања, улагања у спортске програме и активссоти. Буџет сваког од нас у БиХ је прилично скроман и натегнут да се споји први са првим. Идућа година не даје наду за побољшање ситуације.
Европа је ушла у период кризе и он ће се јако одразити на БиХ. Ми смо мала отворена економија која је традиционално окренута према земљама регије и ЕУ. Када год аутосектор има потешкоће наши произвођачи дијелова остају без посла. Слична је ситуација и са кожом и текстилом.
Прошле године није било снијега и трговци који су поручили робу прошле године остали пуних магацина и нису поручили за ову. Када год је ситуација у Европи лоша код нас буде два пута горе. Остајемо без поруџбина и једина шанса која остаје је окретање према другим тржиштма као нпр. Сјеверна Африка.
Извоз у САД је упитан због износа царине за Европу. Наши људи који раде у земаља ЕУ, а остаће без посла због ове ситуације, почеће размишљати о повратку у БиХ и треба размишљати и програмима за дијаспору јер долазе са уштеђевином”, рекао је Павловић.