Молитвеним сјећањем на страдале српске цивиле и борце и полагањем вијанаца данас су обиљежене 32 године од злочина над 56 свирепо убијених у Јошаници на Никољдан 1992. године, а преживјели су послије три деценије дочекали да починиоцима почне суђење.
На дан када је требало да сломе крсни колач, тада је мучењем и одсијецањем дијелова тијела муслиманска војска из Горажда звјерски масакрирала више стараца, 21 жену и троје дјеце.
Милости нису имали ни за двогодишњу Данку Тановић, Драгану Вишњић од десет година и њеног три године млађег брата Дражена. Најстарија жртва у овом покољу био је деведесетогодишњи старац Раде Пљеваљчић.
Парастос је служен код споменика у јошаничком засеоку Хоџићи за 73 мјештана погинулих у Одбрамбено-отаџбинском рату. Међу њима и 56 свирепо убијених на Никољдан 1992. године.
Окупљени су још једном су поручили да се у вјери у Божију правду надају и овоземаљској.
Свједок масакра над Србима у Јошаници Душанка Лаловић, тада Вишњић, једна је од ријетких преживјелих из фамилије. Убијен јој је отац Томо и многобројна родбина и комшије.
Као свједок злочина и као секретар општинске Организације породица погинулих, Лаловићева деценијама не губи наду да ће починиоце овог злодјела стићи заслужена казна. Након више од три деценије, дочекала је да суђење коначно почне.
– Ове године почео је судски поступак против оптужених за злочин у Јошаници, који траје. Надамо се правичном суђењу и адекватним казнама за починиоце овог страшног злочина у Јошаници – рекла је Лаловићева.
Уз 16 Вишњића, убијено је и девет чланова фамилије Кулић, по пет у фамилијама Грујичић и Благојевић, затим четворо Давидовића, по троје Јегдића, Пљеваљчића и Стојановића, двоје Мићевића и Ивановића и по један члан из породица Шкипина, Стевановић, Јагодић и Тановић.
Суђење припадницима такозване Армије БиХ, који су оптужени за овај злочин, почело је у фебруару ове године. Оптужени су Ферид Буљубашић, Ахмед Сејдић и још десет команданата и припадника такозване Армије БиХ.