Аутомобил тојота у којем су, према оптужници, убијени Славиша Крунић, власник компаније „Сектор Секјурити“ те Жарко Павловић, члан његовог обезбјеђења, а у којем је рањен возач Горан Илић, имало је 58 оштећења од метака и на њега је пуцано са предње, десне и задње стране, рекао је ово јуче у бањалучком Окружном суду на поновљеном суђењу тројици оптужених Младен Новаковић, вјештак балистичар.

Иначе, првостепеном пресудом у овом случају су на 60 година затвора били осуђени Бенеди Ðукановић и Родољуб Гајић, док је Емилио Балдо ослобођен оптужби.

Ђукановић је добио 40, а Гајић, који је био радник агенције „Сектор Секјурити“ и чувао супругу и дјецу убијеног Крунића, осуђен је на 20 година затвора за помагање у злочину, али је пресуду укинуо Врховни суд Републике Српске, а овај случај се вратио на ново суђење.

Вјештак Новаковић је појаснио да је на лијевој страни возила било 17 излазних оштећења, док улазна није нашао, с тим да су и на задњој страни била два улазна оштећења.

Према његовим ријечима, на предњем дијелу возила било је 19 улазних оштећења, међу којима и три на предњем вјетробранском стаклу, док је на десној страни било 16 оштећења, која су на овим странама настала вјероватно док је возило било у покрету.

Он је том приликом казао да није било могуће утврдити даљину пуцања на возило, а с обзиром на проток времена од момента догађаја. Нако што је одбрана тражила све фотографије које је вјештак сачинио, то је изазвало краћу расправу са Бранимиром Јукићем, предсједником судског вијећа.

Судија је рекао да је већ набавио ЦД диск са тим фотографијама, на што је Бенедијев адвокат Татјана Васић упитала зашто им није то достављено, а судија је одговорио да нису ни тражили и да ће им сада бити достављено. Судија је рекао да ништа не крије и расправу је прекинуо ријечима да ће казнити адвоката.

Новаковић је утврдио да је на нападача Жељка Ковачевића, који је погинуо у размјени током злочина, пуцано са задње стране, одосно с леђа.

„Цијев оружја била је хоризонтално окренута према њему и благо на горе“, рекао је вјештак и појаснио да је то све утврдио на основу рана на страдалом, оштећења одјеће и другим доказима.

Одбрана је приговорила вјештачењу возила сматрајући да је тај доказ измијењен у односу на вријеме догађаја, те је тако дјелимично уништен.

Зоран Галић, вјештак геодетске струке утврдио да је нагиб пута на дужини од 50 метара на мјесту гдје све десило био 14.72 одсто. Појаснио је да се ради о нагибу у паду гледано од Крунићеве викендице према Лакташима.

Судија Јукић је истакао да ће у овом случају, у циљу разјашњења свих чињеница, наредити хемијско вјештачење материје нађене на метку који је изваден из ноге рањеног Илића.

„Вјештаци балистичари раније су нашли, како су рекли, трагове спарушеног стакла. Одбрана је приговорила: ‘Како знају да је то стакло, јер није вјештачено’. Зато сам наредио хемијску анализу, да се разјасни шта је било на метку, кроз шта је прошао“, рекао је судија Јукић.

У овом случају, према упутствима Врховног суда Републике Српске, наређено је и форензичко 3Д вјештачење које ће урадити стручњак Ненад Шипка из Новог Сада.

Још није договорено када ће то бити урађено, а на суду је речено да то зависи и од временских услова. Шипка је рекао да већ сада може да крене да ради 3Д реконструкцију, односно направи модел возила и терена на основу скенирања.

Истакао је да му је за то потребно да уради скенирање возила тојота те да сам погледа, јер, истиче, има неких доказа који су контрадикторни сами себи. Појаснио је да је већ урадио 3Д скенирање терена те да ће након реконструкције, на мјесту догађаја и изведених доказа, урадити налаз како би се утврдио како су убијени Крунић и Павловић, те рањен Илић.

Подсјетимо, Крунић и Павловић су убијени 22. априла 2019. године у близини Крунићеве куце у Гламочанима, код Лакташа. Ђукановића и Балду терете да су заједно са убијеним нападачем Жељком Ковачевићем организовали и припремили злочин.

Ðукановић и Ковачевић су означени као директни извршиоци злочина, а како је наведено у оптужници, они су испалили најмање 36 хитаца на џип жртава у близини Крунићеве куће.

Гајића терете за помагање, јер је одао информације о кретању свог газде и обезбјеђењу у замјену за опрост дуга. Гајић је био члан личног обезбјеђења Крунићеве супруге и дјеце. Оптужене терете и за покушај убиства Крунићевог возача Горана Илића.

Траже укидање притвора Ђукановићу и Гајићу

Одбрана оптужених Бенедија Ђукановића и Родољуба Гајића тражила је укидање притвора који траје више од пет и по година.

„Ово је рекорд у БиХ по дужини притвора и прошло је пет година од потврђивања оптужнице, а оптужени су пет и по година у притвору. Нека им суд умјесто овога одреди кућни притвор уз неограничене полицијске провјере. Овај процес ће трајати сигурно још дуго, а не знамо када ће бити могуће урадити реконструкцију, с обзиром на временске услове, а она се не може радити по снијегу“, рекла је Татјана Васић, Ђукановићев бранилац.

И Гајићев бранилац Светозар Бајић је такође тражио кућни притвор за свог брањеника те најавио да ће изводити неке доказе, вјештачење телефона.

Тужилац Сњежана Петковић се томе противила јер сматра да се ради о тешком дјелу и да је притвор посљедица поступка који оптужени треба да трпе.