Прије него што се појасне најновије измјене Закона о буџетском систему, треба подсјетити да се садашња расподјела од ПДВ-а у Републици Српској дијели у омјеру 72% за буџет Републике Српске, 24% за општине и 4% за Путеве РС, написао је на Фејсбук налогу Вукота Говедарица.

Претходно се са БХ-а нивоа, дакле у Сарајеву са државног трезора, отплате кредитни ануитети Републике Српске.

-То једноставно значи да што се Влада Републике Српске више задужује, а то је постала хронична појава, номинално се општинама враћа мање новца иако се проценат од 24% не мијења, написао је начелник Гацка, наводећи да су предложене измјене најновијег Закона о буџетском систему су најблаже речено-безобразне.

Зашто је овакав поступак окарактерисао овим појмом?

-Зато што се на првом мјесту од стране оних који су добили задатак да промовишу закон, јавност покушава обманути да тај новац који се одузима грађанима Бањалуке и Бијељине треба да оде неразвијеним општинама, што је лаж. Ова квалификација нигдје не стоји у предложеном закону.

Даље наводи:

-Влада предлаже да се отети новац од Бањалуке и Бијељине дијели свакој општини која има мање од 50 хиљада становника у зависности од критеријума да ли те неке од општина имају ПДВ приходе веће или мање од 5 милиона. Када се све општине подијеле у те двије групе, којим ће се процентом тај новац дијелити свим тим општинама? Неће нити једним, зато што процента нема. Влада ће својом одлуком да распоређује новац на начин како смо то до сада више пута искусили. Да ли је то коректан норматив или је у питању политички безобразлук?

Као трећи примјер Говедарица каже да је Ћосић, који је као као предсједник Савеза општина и градова обезбједио оно што само њему треба – да се у буџет града којим он управља врати 15% поврата од пореза на добит.

-Је ли поштено да Љубиша Ћосић као градоначелник убира сав тај новац? Зашто се поврат пореза на добит не би враћао источно-сарајевским општинама у већем проценту, а граду у мањем са додатним критеријумом да неразвијеним општинама из састава града припада већи проценат него развијеним?

Је ли поштено да Ћосић добије и управа са 6-7 милиона и да и он као и Влада одлучује којим општинама из свог састава треба дати „плећку“ а коме „тртицу“?

Говедарица пита да ли је ово Република Српска у којој треба да се међусобно уважавамо и изражавамо народно јединство, или је ово Република Српска која ће додатно да нас подијели на привилеговане и неподобне?

-Хоће ли они који су смислили овакав закон оптуживати Станивуковића и Божовића за све па и за издају националних интереса јер су показали отпор према политици која се жели представити добромамјерном? Наравно.

Вукота Говедарица наводи да подржава ставове Драшка Станивуковића и Маринка Божовића и поздрављам њихову досадашњу реакцију.

-На крају, сви они који су добили задатак да бране Владин приједлог закона на начин како ће се овим путем створити простор за помоћ неразвијеним и изразито неразвијеним општинама, требали би знати да је некада републички буџет имао такву позицију, која је на жалост давно укинута, написао Фејсбук налогу Вукота Говедарица.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име