Новембар је био најгори мјесец за Украјину од септембра 2022. године што се тиче губитка територије од руских снага, а анимиране мапе најбоље показују како се развијала ситуација од почетка руске инвазије у фебруару 2022. до новембра 2024. године.
Украјина је у новембру изгубила територију величине Њујорка од руских снага, што је најгори мјесечни губитак за украјинске снаге од септембра 2022, пише Гардијан. Након почетка пуне инвазије у фебруару 2022, Русија је брзо освојила територију пре него што је потиснута украјинском контраофанзивом. Прошле године, кад је сукоб углавном био у застоју, руске снаге су заузеле 2.233 квадратних километара територије, према подацима Института за проучавање рата (ИСW). У 2024. су већ заузели око 2.656 квадратних километара.
Подручје које су Руси освојили угрубо је величине Њујорка. Али, стручњаци указују да је велики дио те земље рурални и да нема велику стратешку или оперативну вриједност. Руске снаге су углавном опколиле – али не још и заузеле – велике градове, а неколико главних жељезничких или друмских артерија је недавно прекинуто.
Највише руских добитака у Доњецку
Руска контрола над украјинском територијом се повећала са 17,4 одсто у новембру 2023. на 17,9% од 30. новембра 2024.
Москва је највише територијалних добитака имала у Доњецку, гдје је освојила 1.804 км2 од почетка године. Само у новембру је освојила 1.006 км2.
Новембарско напредовање у Доњецку означава највеће успјехе Руса у региону од маја 2022. Ти добици представљају већину недавних успјеха Русије на бојном тлу.
У октобру је Русија заузела град Вухледар, кључно украјинско упориште у јужном Доњецку које је издржавало нападе од почетка рата.
Од априла Русија иде ка Покровску, регионалној пријестолници и кључном војном циљу. Неколико градова је освојено у овом напредовању, укључујући Новохродивку чија је предратна популација бројала 15.000 људи.
Наставио се тренд губитка територије
Даље на сјеверу, руске снаге су преузеле контролу над мјестима Пивничне и Зализне, између осталог, док су напредовале према граду Торецку.
Такође је било губитака у Луганску и Харкову. Руске трупе су заузеле 350 км2 територије у Луганску ове године. Крајем новембра контролисали су 98,6% региона, наводи Гардијан.
Слично је и у Харкову, гдје је Украјина од јануара ове године изгубила 392 км2 територије. У Купјанску, једном од највећих градова у источном дијелу Харковске области, било је борби овог мјесеца по први пут откако га је Украјина повратила у контраофанзиви 2022.
Украјина је остварила неке мање добитке раније ове године, након што је одбила велике офанзиве у сјеверном дијелу Харкова и Луганска, али генерално се тренд губитка територије наставио.
Већина земље коју су Руси освојили 2023. је рурална
Анализе показују да је Русија постепено остваривала успјехе током године, посебно у Доњецку, и да контролише већину земље у сваком од четири региона које је илегално анектирала у септембру 2022. – Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон. Од та четири, Доњецк је и даље регион у којем руске снаге контролишу најмањи дио земље, али је то ипак био најзначајнији добитак посљедњих недјеља.
Од новембра прошле године, Русија је заузела 29 села и градова са предратним популацијама од преко 1.000 људи, од којих се 25 налази у Доњецку. Даље од тога, већина земље коју је Русија освојила прошле године је рурална – било то пољопривредно земљиште, шуме или поља.
Џорџ Бароз, шеф тима за Русију у ИСW, рекао је да је Украјина на путу да изгуби још више територије, али да се мора обратити пажња на то какву врсту земље Руси заузимају.
– Иако су Вухледар и Авдијевка били значајни циљеви, Русија није суштински пореметила одбрамбене украјинске позиције. Њихови територијални добици су углавном пољопривредно земљиште, а њихови губици – 30-50.000 војника (мртвих или рањених) мјесечно – потпуно су неодрживи. Руси неће имати таласе пјешадије и возила за слање као раније, под претпоставком да се тренутни темпо исцрпљивања одржи током наредне године. Њихов учинак на терену је веома слаб – рекао је Бароз.
“Постоји могућност да се фронт сруши”
Др Марина Мирон, истраживач одјељења за ратне студије Краљевског колеџа Лондон, рекла је да је циљ Русије да растегне украјинске снаге што је више могуће са офанзивама широм источне Украјине.
– Постоји могућност да се фронт сруши, посебно у регионима јужно од Вухледара – рекла је она.
Мирон је оцијенила да ће се рат, у садашњем облику, вјероватно окончати 2025 – али да ће Украјина ући у било какве преговоре о примирју у неповољном положају, док Владимир Путин има реалне побједе на фронту.
Ukrainian forces recently advanced in Kursk Oblast and regained lost positions near Kupyansk. (1/2) https://t.co/rGcfBv7hvX pic.twitter.com/TjvTsYBgJR
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) December 4, 2024
– Украјина се у великој мјери ослања на западну подршку, која се смањује. Изборна побједа Доналда Трампа само уноси још више неизвјесности. Морал је веома низак у украјинској војсци, након битака у стилу “мљевења меса” попут оних у Бахмуту, и они не регрутују трупе које су им потребне. Русија просто има више потенцијала, ресурса и трупа – рекла је она, пише Блиц.