Куповина гробних мјеста на имена блиских рођака, па препродаја истих, точење горива на рачун јавног предузећа у приватна возила, неисправне гуме, бахато трошење јавног новца.
Ово су само неке од оптужби које су изнесене данас у Народној скупштини Републике Српске на рачун бившег директора „Градског гробља“ Бањалука Жељка Грбића.
Бурна расправа повела се када је на дневни ред дошао извјештају Главне службе за ревизију јавног сектора Републике Српске о проведеној финансијској ревизији предузећа „Градско гробље“ Бањалука за 2022. годину.
Посланици су указали на негативно мишљење ревизора за рад овог јавног предузећа те позвали истражне органе да покрену истрагу и подигну оптужницу због нетранспарентног трошења новца и препродаје гробних мејста.
Посебно су се обрушили на бившег директора Градског гробља Жељка Грбића, којег су оптужили за бројне криминалне радње, између осталог, и препродају гробних мјеста.
У извјештају ревизора се, између осталог, указује на бахатост приликом потрошње горива те кршење низа закона.
Посланица СДС Мирјана Орашанин прочитала је дио извјештаја у којем ревизори упозоравају да „Градско гробље“ није утврдило нормативе потрошње горива по возилима и радним машинама, нити је вршило анализе потрошње горива за евидентна одступања у мјесечној потрошњи код истих возила.
Ревизори су навели и да се евиденције о коришћењу возила нису водиле на прописаним путним налозима и нису садржавале релације кретања нити стање километар сата по релацији.
– У комисију за попис имовине и обавеза именовано је лице које је било материјално задужено за имовину и њом руковало. Уговаране су и фактурисане услуге по основу трајног коришћења гробног мјеста по нижим цијенама у односу на цијене дефинисане Цјеновником погребних и клесарских услуга, а за утврђене цијене комуналних услуга погребне дјелатности није обезбијеђена сагласност надлежног органа Града Бањалука – наводи се у извјештају.
Куповина гробних мјеста за тетке и ујне
Истиче се да је обрачун бруто плата запослених вршен по основу уговорене основне бруто плате, те да извршен обрачун и исплата стимулација у износу већем од 30 одсто уговорених плата запослених.
Орашанин је указала и на дио извјештаја у којем се истиче да за службена путовања у иностранство нису донесене одлуке о службеном путовању у иностранство, те да су признати и исплаћени трошкови са службених путовања без налога за службено путовање.
– Запослени нису подносили писани извјештај о обављеном службеном путовању а призната су права на дневнице иако иста нису остварена сразмјерно трајању службеног путовања – указала је Орашанин.
Посланик СДП Саша Грбић истакао је да овај ревизорски извјештај јасно указује на катастрофалне пропусте у управљању и непоштивање закона.
– Он је огледало стања нашег јавног сектора и односа према јавним ресурсима – истакао је он.
Грбић наводи да извјештај показује алармантну ситуацију када је у питању кршење закона и прописа.
Указао је на то да су плате исплаћиване супротно колективном уговору при чему су запосленици привилеговани мимо законских лимита.
– Друга невјероватна ствар су цијене гробних мјеста гдје је профит изнад јавног интереса. Цијена гробних мјеста у Бањалуци достиже и до 1.400 КМ док је годишње одржавање додатних 24 КМ – рекао је Грбић.
Он је ово назвао недопустивим. Посебно је, истиче Грбић, недопустиво да се гробна мјеста препродају по цијемама нижим од званичних без сагласности надлежних органа.
Оптужио је бившег директора гробља Жељка Грбића да се бавио многим незаконитим радњама, па и куповином гробних мјеста на имена чланова породице.
– Након тога су их препродавали за цијену разлике 5.000 КМ. Гробна мјеста су куповали тетки, стрини, а има фактура да је купио гробно мјесто за кћерку, за Нову годину, за око 900 КМ, које је касније препродано за 5.000 КМ. Гробна мјеста која су према документима предузећа слободна у стварности су већ заузета.
Крало се и на мртвима
Замислите да грађанин купи гробно мјесто, оде тамо и види да је уз њега добио и гратис покојника – навео је Грбић. Он је позвао правосуђе да хитно реагује.
Поменуо је и то да ге бивши директор Грбић на рачун Градског гробља сипао гориво у свој приватни аутомобил и аутомобиле чланова своје породице.
Посланица ПДП Тања Вукомановић истакла је да је ријеч о најморбиднијем случају криминала у јавним предузећима.
– Чак се крало и на мртвим људима, односно од породица ожалошћених. Ревизија је потврдила оно што се раније говорило. Градско гробље има 7 службених возила и дешавало се да се у току једног мјесеца 14 пута точе пуни резервоари и то на рачун гробља. Директор је након оптужби да је то све радио чак и признао рекавши да је случајно наточио гориво у своје ауто, односно да је ауто случајно фактурисао на предузеће, и тако случајно 14 пута све ове године – рекла је Вукомановићева.
Она је додала да постоје снимци на којима се види Грбић како долази на пумпу точи гориво у своје приватно возило, а онда након 45 минута дошао са кћеркиним возилом и у њега исто наточио гориво.
Вукомановићева је поставила питање надлежним органима шта још треба да се деси да би неко реаговао.
Подсјетила је да је директор Грбић све оптужбе раније потврдио, па Вукановићева пита шта чека тужилаштво.
Посланик листе „За правду и ред“ Небојше Вукановића упитао је ко стоји иза свих проблема који се наводе у ревизорском извјештају те упитао зашто није реаговала Градска управа и градоначелник Драшко Станивуковић.
Посланик ове листе Милан Савановић истакао је да је Градско гробље било у различитим аферама, али да то јавно предузеће ни сада није ништа боље. Тврди да је возни парк у расулу, те да комби возила немају зимске гуме.
– Истекле регистрације, то нико не наводи у извјештају као да су цераде биле преко комбија па нису то видјели. Возе се комбији без путног налога, а да не причамо о кошењу самог гробља гдје људи не могу да дођу до својих покојника – тврди Савановић.