Љута, зачињена јела можда нису за свакога и многи не уживају у том пикантном укусу који пали непца. Ипак, има и оних који не могу да замисле оброк без пикантних сосева и љуту папричицу сматрају извором доброг здравља. Изгледа да у свему томе има и истине, јер такви додаци могу позитивно да се одразе на организам, под условом да сте умерени у конзумацији истих. Нараво, постоје и они који морају да избегавају љуто.
Уколико имате висок крвни притисак, генерално се препоручује да смањите унос натријума у исхрани. Али какве то везе има са зачињеном храном?
Жене које да су обично јеле зачињену храну имале су 26 одсто мање шансе да имају хипертензију у поређењу са онима које нису јеле, каже студија из Кине, објављена у магазину European Journal of Nutrition. Иако се разлози још проучавају, прелиминарна истраживања на животињама сугеришу да једињење које чили паприци даје пикантност, може помоћи у сузбијању хипертензије узроковане исхраном са високим садржајем соли, кажу истраживачи. Занимљиво је да је храна коју су учесници студије сами оценили као „умерено“ зачињену, показала се као најповољнија за крвни притисак. Зато зачините јело, али немојте претеривати, пише Еating well.
Такође, постоји повезаност између редовног конзумирања зачињене хране и смањеног ризика од смртности услед срчаних болести и можданог удара, указује преглед истраживања из 2022. године, објављен у часопису Molecular Nutrition & Food Research. Ова студија установило је корелацију, али не и узрочно-последичну везу, што значи да није сигурно да је зачињена храна директно довела до бољег здравља срца. Међутим, нешто у вези са онима који редовно једу зачињену храну допринело је њиховој нижој стопи смртности.
„Иако су потребне додатне студије, конзумација љутог чилија богатог капсаицином (компонента љутих папричица,) повезана је са повећаним нивоима ХДЛ холестерола, који штити од срчаних болести, и смањеним ЛДЛ холестеролом“, каже Алиас Фигероа, нутрициониста и додаје:
„Љута храна утиче да се раније осећате да сте сити, а ово заправо може помоћи у неговању позитивног односа са храном“, наглашава нутрициониста.
Ко треба да је избегава
Али колико год пикантна храна и зачини имали добар утицај на тело, постоје и недостаци.
Без обзира да ли имате повремени рефлукс киселине или потпуну гастроезофагеалну рефлуксну болест, треба знати да је зачињена храна познати окидач за ове нелагодности, указују истраживања. „Особе које имају жгаравицу или стањем попут гастритиса треба да воде рачуна о томе колико често или колико зачињене хране једу, јер то може бити иритантно“, каже Зариел Грулон, дијететичар. Може доћи и до проблема са варењем, а особама које имају проблема са колитисом или синдромом иритабилног црева се саветује да прескоче љуту, зачињену храну, јер може погоршати симптоме.