Конзумирање три порције шаргарепе недјељно може значајно допринети уносу важних хранљивих материја из овог наранџастог коријенастог поврћа, показује нова студија представљена на годишњем састанку Америчког друштва за исхрану.
Истраживања из 2015. и 2019. године показала су да само један од десет одраслих Американаца једе препоручене 2 до 3 шоље поврћа дневно. Ова статистика инспирисала је главну ауторку студије Мери Харпер Симонс и њене сараднике да истраже једноставно решење које би могло повећати седмични унос поврћа.
– Мрква се лако узима и носи, одлична је у комбинацији са хумусом — чак сам видела људе како је умачу у путер од кикирикија – рекла је Симонс, студенткиња нутриционизма на Универзитету Самфорд у Алабами.
Жељела бих да покажем људима да се побољшање здравља може постићи малим и једноставним промјенама. То не мора бити драстична промјена преко ноћи.“
У истраживању, једна порција мрквесе сјецкала на мање комаде и укључивала је од осам до 12 комада, што је отприлике 100 грама или пола шоље, преноси , преноси клиx.ба.
Студија је обухватила 60 младих одраслих особа које су биле задужене да једу мркву три пута недјељно. Постојале су и групе које су или узеле мултивитаминске суплементе умијесто шаргарепе, или су конзумирале комбинацију шаргарепе и суплемената, док је контролна група конзумирала ни беби шаргарепе ни суплементе.
Након четири недјеље, истраживачи су открили да су они који су јели шаргарепе имали повећање каротеноида у својој кожи од 10,8%, а каротеноиди су природни антиоксиданси за које се сматра да имају бројне здравствене предности, попут смањења упала и побољшања здравља срца.
Поред тога, откривено је да они који су узимали само мултивитамине (који садрже исти каротеноид који се налази у мркви) нису приметили никакве промјене у нивоу каротеноида. Међутим, комбинација мркве суплемената донела је највеће користи, повећавајући ниво каротеноида у кожи за 21,6%.
– Људи често помисле: ‘Хеј, узимам мултивитаминске суплементе, то би требало бити довољно’, али то само по себи није повећало ниво каротеноида. Чини се да је била потребна комбинација која је допринијела повећању – изјавио је др. Suresh Mathews, главни истраживач студије.
Висок унос поврћа повезан је са бројним позитивним здравственим ефектима — повећањем конзумације воћа и поврћа смањује се ризик од разних хроничних болести. Конзумирање поврћа може заштитити од срчаних болести, неких врста рака, дијабетеса и гојазности.
Мрква и друго наранџасто и црвено поврће, попут тиквица и слатког кромпира, посебно су богати бета-каротеном, каротеноидом који тијело претвара у витамин А. Тамно лиснато поврће, попут шпината и кеља, такође је богато бета-каротеном.
Витамин А је кључан за одржавање здравља срца, плућа и других органа, као и за подржавање различитих телесних функција, наводи Национални институт за здравље. Иако недостатак витамина А није чест у Сједињеним Америчким Државама, важно је наставити јести воће и поврће како би се искористиле предности природне, нискокалоричне хране богате влакнима.