Тешка ситуација у Шумском газдинству „Вучевица“ у Чајничу од 2017. године до данас. Предузеће грца у дуговима, радници без плата и доприноса више мјесеци, а крај агонији се не назире. Грађани, кажу да чаробњака министарство постави на чело газдинства не би му било спаса.

Наличје личне карте Шумског газдинства „Вучевица“, Чајниче, једног од најбогатијих стаблима смрче и јеле у Републици Српској.

За пет поседњих година постављено и смјењено пет директора предузећа. Вишемилиониски губици непознати широј јавности. Општини дугују око пола милиона конвертиблних марка.

За око 250 радника неисплећено седам плата па их је око 200 тужило „Вучевицу“ суду да би наплатили своју зараду.

Због не примања плата велики број радника на боловању или неплаћеном одсуству да би на неком другом послу зарадили за издржавање породица.

Грађани су огорчени јер скоро из сваке породице неко ради у шумарији, тако кажу.

Анкетирани грађани истичу да су сазнали да је финансијско стање у фирми лоше и да власт нешто покушава да поправи а питање је да ли ће успјети.

Радници немају од чега да живи.

„Ненормално је да шумарство има толико шуме нити је његује ни заљева само сјече а пара нема“, говоре грађани.

Добро упућени примјећју да је ново руководство почело и да отпушта раднике.

Предсједник ОО СДС Драган Скоко је у невјерици да се ово може догодити.

„Као човјек и грађанин ове средине тешко ми пада да се радници данас отпуштају. Каже ми домаћин „Ево чекам да ми син добије отказ у шумараству“. Сви знамо како је оно примало раднике у последњих пет година. У пријемима прекобројних радника није било мјере јер се њима попуњавала гласачка машинерија СНСД“, тврди Скоко.

Политички Аналитичар Миленко Дачевић наводи да је суноврат шумског газдинства почео затварањем дрвне индустрије “Стакорина“.

„Она је била у саставу Шумског газдинства „Вучевица“ а које је било не само генератор привредног развоја већ услов егзистенцијалног опстанка ове општине у најмању руку због чињенице да је највећи број радника из јавног сектора управо запослено у овом предузећу.

Чињеница да је за пет година промијењено пет директора говори да имамо једну врсту неселективног одабирања кадрова, лошу стратешку политику, лошу политику пословања и директно уплитање политике у јавна предузећа гдје се искључује срука као предуслов за функционисање на принципу савременог менаџмента и отворене тржишне привреде.

Тај бирократски избор партијски подобних личности показује да још увијек нисмо у стању да успјешно водимо тако велика предузећа и да Влада нема одговор на актуелне привредне проблеме поготову у социјално неразвијеним општинама“, наглашава Дачевић.

Изјаву од новоименованог вршиоца дужности директора нисмо могли добити јер је био на терену.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име