Са циљем да се заштити новорођенче, кроз историју се вјеровало у многе ствари. Међу тим народним вјеровањима јесте и посебно име које има моћ да заштити бебу рођену током најхладнијег период у години.
Објашњење за ово лежи у значењу тих имена која им и дају снагу која може да заштити дијете од свих спољних утицаја, зиме и лоших услова.
Ово је листа снажних имена за која се вјерује да чувају дјецу рођену зими.
Василије, Василија
Ово име се најчешће дају дјеци рођеној у јануару, око празника Светог Василија који се обиљежава 13. јануара. Иначе је значење имена превод грчке ријечи “басилеиос” што значи царски или краљевски, али означава и биљку босиљак – којој се приписују многа благотворна дејства.
Сава код нас може представљати и мушко и женско име (у неким случајевима женска варијанта је име Савка). Значење имена потиче од хебрејске ријечи “Саба” што значи преображен, праведан, а захваљујући Растку Немањићу, односно Светом Сави, ово име је веома значајно и популарно код нас вековима. Најчешће се даје дјеци рођеној у јануару, око обиљежавања дана Светог Саве, 27. јануара.
Кристијан, Кристина
Иако се код нас чешће чује женска верзија овог имена, оба имају исто поријекло – из грчког језика, а значење је једноставно – “хришћанин”. Веома често се даје зими, односно у периоду обележавања Божића, једног од највећих хришћанских празника. Кроз историју често су се давале и друге верзије овог имена, поготово женској дјеци – Крстиња, Христина и слично.
Јован, Јована
Још једно “зимско” име које често носе дјеца рођена у јануару, око обиљежавања Светог Јована Крститеља, 20. јануара. Значење имена потиче из грчког језика од ријечи “Иоан” што значи “у милости Јеховиној”, а представља старо библијско и календарско име.
Стефан
Стефан -Стефана или варијације овог имена као што су: Стева, Стевица, Стево, Стефанија, Степа… Дају се дјеци рођеној око празника Светог Стефана који се обиљежава 9. јануара. Значење имена потиче од грчке ријечи “Стефанос” – вијенац/круна, односно онај који је крунисан или овенчан. У српском народу име Стефан је популарно вијековима, почевши од Стефана Немање и његовог потомства.