Цијене чоколада у БиХ у задњих неколико мјесеци су у порасту, а разлог томе је, како кажу наши саговорници, поскупљење какаоа на свјетском тржишту, али изгледа готово невјероватно да за чоколаду за кување, да ли бијела или црна од 200 грама, бх. грађани морају издвојити више од седам марака.
Наиме, цијена какаоа на њујоршком тржишту износи 5.874 долара по тони, тако да се цијена овог кључног састојка за прављење чоколаде скоро удвостручила од прошле године. То већ осјете главни произвођачи чоколаде, као и крајњи потрошачи.
Повећање цијена какаоа неминовно утиче и на произвођаче слаткиша у региону, па тако и на прехрамбену индустрију „Краш“ из Хрватске, у чијем саставу је и „Мира“ из Приједора, за коју је какао кључна сировина.
„У посљедњих годину дана цијена какаовца досегнула је рекордне разине. Резултат је то недовољне бриге о насадима какаовца и екстремних климатских промјена које су узроковале смањење урода и његове производње у земљама западне Африке које су највећи глобални произвођачи“, казала је Ивана Чавало, водитељица Одјела интерне и екстерне комуникације у „Крашу“.
Додаје да су, паралелно с тиме, усљед смањених залиха расли и примарни трошкови прераде, што је утицало на цијене какао масе, какао маслаца и какао праха који се користе у производњи чоколада и пралина те кекса и вафла.
„Тако снажан и дуготрајан раст трошкова сировина утиче на читаву кондиторску индустрију, а у ‘Краш групи’ смо чинили све како бисмо га интерно амортизирали. Максимално дуго смо одгађали поскупљења за крајње потрошаче, но ради одрживости цијелог производног процеса овај је корак, нажалост, био нужан и неизбјежан“, појаснила је Чавало.
Истиче да су били приморани кориговати цијене њихових производа који садржавају какао, а, како каже, корекције су направљене у складу са удјелом какаоа.
Гордана Булић из Удружења „Клуб потрошача“ Тузланског кантона истиче за „Независне новине“ да су цијене какаоа и чоколаде у посљедње вријеме у порасту.
„Наравно да су какао и чоколадни производи врло битни за сваку породицу, за домаћинство, а посебно сад у празничне дане, али јако су поскупјели у односу на то колико су раније коштали“, казала је Булићева.
Истиче да је БиХ овисна о увозу, а ми смо мало тржиште.
„Мали смо купац, мали увозник, за разлику од других држава, тако да оно што нам се понуди наши увозници морају то да увозе по тим цијенама“, казала је Булићева.
Истиче да оно што је изненађује јесте цијена чоколаде за кување, која је, како каже, доста скупља од популарне чоколаде милка.
„Цијена чоколада за кување од 200 грама, зависно од произвођача, је прешла седам марака, док 300 грама милка чоколаде износи нешто више од шест марака“, казала је Булићева.
Да су производи од какаоа, као и сам какао, драги бх. грађанима потврђују и подаци о увозу какаоа Управе за индиректно опорезивање БиХ.
Наиме, према њиховим подацима, за 10 мјесеци ове године у БиХ је увезено нешто више од 17,5 милиона килограма какаоа и производа од какаоа, чија вриједност досеже чак до 202.529.968 КМ.
Највише се увозило из Њемачке 2,9 милиона килограма, вриједних око 41 милион марака, а затим слиједи увоз из Хрватске, Србије, Пољске.
Када је ријеч о извозу, највише какаоа и производа од какаоа из Босне и Херцеговине током десет мјесеци ове године извезено је у Србију, Црну Гору, Сјеверну Македонију, Хрватску и Аустрију, а укупан извоз износио је 2.554.198,31 килограм, чија је вриједност 16.410.676,13 КМ“, истакли су у УИО БиХ за „Независне новине“.
Највећа количина какаоа и производа од какаоа увезена је 2021. године, нешто више од 23 милиона килограма, вриједних око 195 милиона марака, док је прошле године забиљежена највећа вриједност увезеног.