За ниво институција БиХ не постоје званични подаци о броју возила. Ревизија је из предстудијског истраживања утврдила да је њихов оквиран број око 4.000. Годишње се издвајају милиони за одржавање службених возила, а за набавку ових возила у посљедњих пет година утрошено око 34 милиона марака.

Ревизори су управљању возним парком дали негативну оцјену.

„Налази ревизије указују на то да институције БиХ возним парком не управљају на ефикасан и економичан начин. Постоје слабости у системском рјешењу уређења возног парка као и слабости појединачних институција у управљању властитим возним парком. Донесени прописи за управљање возним парком у институцијама БиХ не уређују на јединствен и свеобухватан начин возни парк и критеријуме за посједовање, набавку и коришћење возила. Не постоје подаци о укупном броју и врстама возила, нити је успостављено праћење примјене и ефеката донесених прописа. Посљедњи пропис Савјета министара о службеним возилима није имао суштинских измјена којима би се унаприједиле слабости уочене ревизијом, а смањио је транспарентност и контролу намјенске употребе возила“, наводи се у ревизорском извјештају.

Поред зехтјева за посебном опремом, БХ функционери службена возила користе и у приватне сврхе. Тако грађани плаћају неслужбена љетовања и зимовања функционера на која се иде службеним аутом. Политика и правилник управљања возним парковима можда и постоји негдје у неким ладицама институција, али не постоји поштовање. Злоупотребе крећу од саме набавке.

„Када се аута купују, спецификације се намјештају тако да возила увијек обилују неким спецификацијама, попут амбијенталне расвјете, доброг озвучења, чак и копчи за дјечије сједалице, дакле већ у старту је јасно и прије него што се аути набави у које сврхе ће се користити, а онда наравно послије тога долазимо до тога да се користе 0-24 чак и лица која на то немају право, да се на море одлази, на хрватско приморје, црногорско, да се чак дотле злоупотребљава, да се иде без возача, који мора да задужи аутомобил“, каже Дамјан Ожеговић из невладине организације за транспарентност Transparency internacional БиХ.

Злоупотребу службених аутомобила нико не контролише, а све то плачају грађани кроз разне намете. Политичари у БиХ не раде у корист властитог народа, него гледају како да извуку личну корист од функције, сматра економиста Мирјана Орашанин. Тако и Савјет министара постаје савјет злоупотреба, када су службена возила у питању.

„Свему се може стати у крај, питање је само контроле и надзора, увођења система и праћења возила, попуњавања путних налога, значи само контрола је у питању. Али недостатак контроле очигледно никоме није у интересу да врши конторлу, јер би самим тим и он био конторлисан, а вјероватно се и они исто тако понашају. Ту је Савјет министара чини ми се најгори, по питању свега што је ревизија уочила, да је ту највише неправилности. Па ви помислите 35 милиона за пет година, плус сваке године 10-15 милиона марака, која су то средства и шта смо могли све изградити у БиХ. Ево да кренемо од тих саобрачајница, на крају крајева, поставља се питање чему служе такви аутомобили и којим саобраћајницама они уопште пролазе“, истиће Орашанин.

Оваква возила доступна су само онима који их не плаћају властитим новцем, док би радник са просјечном платом морао да штеди до десет година или да дигне кредит, да би набавио ауто какво возе државни функционери.

ПОСТАВИ ОДГОВОР

Молимо унесите коментар!
Овдје унесите своје име