Борба коју сада води руководство Републике Српске на челу са предсједником Милорадом Додиком јесте борба за одбрану институција Српске и свих права која јој даје Устав Српске и Устав БиХ, укључујући и право власништва над имовином, саопштено је из Асоцијације „Ствараоци Републике Српске“ поводом 29 година од потписивања Дејтонског мировног споразума.
У суштини то је одбрана изворних принципа Дејтонског мировног споразума које је овај посљедњи самопрокламовани високи представник оскрнавио на најгори могући начин, наводе из ове асоцијације.
– И због тога с правом славимо и 21. новембар 1995. године као историјски датум од прворазредног значаја. Не оспоравамо да друга два народа у БиХ своје фрустрације лијече прославама некаквих првих мартова, 25. новембара и слично, тобоже државних празника, као што нећемо никада дозволити да нам оспоре прославу Дана Републике и других значајних датума из времена стварања Републике Српске – истиче се у саопштењу.
Асоцијација „Ствараоци Републике Српске“ која, између осталог, његује културу сјећања на важне датуме и догађаје из времена стварања и одбране Републике Српске истиче да 21. новембар 1995. године, када је у Дејтону постигнут Оквирни споразум о миру у БиХ, представља датум од највишег историјског значаја за сва три народа на овим просторима.
„Република Српска тај дан слави с разлогом као празник јер је након четири крваве године са хиљадама породица завијених у црно коначно успостављен мир и створена нада да ће у будућем времену у БиХ преовладати стабилност и напредак на свим пољима друштвеног и привредног живота“, подсјећа се у саопштењу.
То је, из угла свега што се потом у протеклих 30 година дешавало, изгледа била узалудна нада.
– Осим толико жељеног мира десила се у Дејтону и радикална промјена уставне структуре некадашње БиХ и заправо је успостављена нова државна заједница конфедералног типа. Њену окосницу чине два ентитета и три конститутивна народа уз унутрашње механизме заштите ентитетске и националне равноправности – наводи се из Асоцијације.
Све то је, кажу, гарантовано кроз уставе ентитета и Устав БиХ.
– И умјесто да непрекидно раде на развијању управо ових принципа, западњачке пробосанске администрације оличене у бројним губернаторима и удружене са босанским унитаристима чиниле су све и чине и даље да девастирају ове темељне вриједности Дејтонског мировног споразума и успоставе „државу БиХ“ по мјери једног, већинског муслиманског народа – напомињу у Асоцијацији.
Између осталог, указали су из Асоцијације, тиме перу своју савјест за бројна непочинства према муслиманима широм свијета и покушавају неуспјешно да од БиХ направе „Југославију у малом“ коју су, прегласавањем отцијепили од заједничке државе Јyгославије почетком деведесетих година прошлог вијека.
– Све је то прије 30 година довело до трагичног грађанског рата који Срби нису жељели и који им је наметнут. И тада, као и сада, једина реална одбрана нашем народу како се не би поновила несрећна историја била је и остала Република Српска. А она је створена у задњи час у миру и одбрањена животима наших најбољих синова и кћери током протеклог рата. Без ње нема слободе и будућности за наш народ – констатовали су саопштењу Асоцијације „Ствараоци Републике Српске“ које је потписао предсједник Стеван Медић.