Министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске Жељко Будимир нагласио је да Декларација са Свесрпског сабора има за циљ да покаже да српски народ у 21. вијеку мора кроз исту призму да гледа на националне пројекте, те навео да је у том смислу од пресудног значаја сарадња у високом образовању.
Не постоји факултет ни на Универзитету у Источном Сарајеву, ни у Бањалуци, који није повезан са тим факултетом у Србији, или да неки универзитет или факултет у Србији није учествовао у оснивању нашег факултета“, рекао је Будимир у подкасту Срне.
То се, каже министар, посебно односи на период деведесетих година када су оснивани факултети у Републици Српској и када су гостујући професори имали значајну улогу.
„Могу да најавим нашим колегама, наставницима и сарадницима да са Министарством науке у Србији договарамо сарадњу у вези са заједничким пројектима. Издвојићемо један дио наших пројеката за науку који ће припасти научницима у Србији. Више ће средстава издвојити Србија, да би наши научници могли да конкуришу за научне пројекте Србије“, рекао је Будимир.
Он је навео да је све у складу са Споразумом о специјалним паралелним везама који Република Српска има са Србијом, додавши да се Декларацијом тај однос само продубљује.
„Ми смо потписали Меморандум о сарадњи, односно Република Српска је завршила потписивање у Влади. Чекамо сада да прође гласање у Влади Србије, тако да је то један од првих меморандума који је произашао из Декларације са нашег Свесрпског народног сабора“, истакао је Будимир.
ДЕКЛАРАЦИЈОМ СЕ ДАЈЕ ПОДРШКА ДЕЈТОНУ, СРПСКА БРАНА ДОМИНАНТНО ИСЛАМСКО-БОШЊАЧКОЈ ДРЖАВИ
Министар Будимир каже да нема смисла објашњавати значај Декларације некоме у Сарајеву, јер ће они увијек у свему видјети опасност, „агресију“ и проблеме, иако је јасно у том документу наведено да се поштује Дејтонски мировни споразум и дејтонско уређење БиХ.
„Користити логику да нешто објасните људима у Сарајеву нема смисла, нема сврхе. Они ће увијек наћи свој смисао у свему. У свему ће видјети велику Србију, видјеће ‘агресију’ на БиХ, у било ком чину. Оно што ми морамо да радимо као народ, што је задатак свих нас који смо у јавном животу, као и вас у медијима, јесте да покажемо да је српски народ јединствен када је ријеч о националним циљевима“, указао је Будимир.
Осим што је Декларацијом јасно поручено да се поштује Дејтонски мировни споразум, Будимир каже и да је јасно речено да Република Српска и Србија имају право на повезаност, тим више јер је Србија гарант Дејтонског мировног споразума.
„Да Србија није потписала Дејтонски споразум, рат у БиХ се не би ни завршио на начин како се завршио. Наравно, политичко Сарајево то занемарује зато што покушава у БиХ да направи једну доминантно исламско-бошњачку националну државу тако што ће дерогирати и правни и политички значај остала два народа. Са Републиком Српском то ће ићи много теже“, истакао је Будимир.
Говорећи о термину „међународна заједница“ који се користи у јавности, Будимир је појаснио да је ријеч о идеолошком пројекту који су у БиХ донијели Американци и држе је заробљеном деценијама.
„Ми смо прихватили тај наратив и сада о Америци или Британији говоримо као о међународној заједници. Заједница подразумијева лојалност заједничким идејама и циљевима, а то не постоји. Међународни систем је анархичан“, констатовао је министар Будимир у подкасту Срне.