Дешифровање фамозне криптоване апликације Скај усмјерило је истрагу у БиХ и на оне чији је задатак чување закона, а међу њима су бројни полицајци, те један судија, али и два адвоката.
Према подацима Тужилаштва БиХ, од укупно 20 запослених у полицији и осталим агенцијама за спровођење закона обухваћених истрагом, пет оптужених су полицајци, а на оптуженичкој клупи се нашао и Бојан Цвијетић, бивши савјетник некадашњег министра безбједности БиХ Драгана Мектића.
– Међу осумњиченима се налазе активни полицајци из разних агенција за спровођење закона, као и два адвоката те судија – навели су из Тужилаштва БиХ.
Говорећи о судији који се нашао на мети истражилаца у предметима Скај, истиче се да је у питању судија Основног суда у Бијељини, Одјељење у Лопарама, Јован Савић.
Савић је хапшен у акцији “Ира”, којом је разбијена група осумњичених за шверц наркотицима. Тужитељка Бојана Јововић, која руководи истрагом у предмету “Ира”, рекла је раније да је Савић осумњичен да је помагао организованој криминалној групи.
– Још у овом предмету није донесена тужилачка одлука, Тужилаштво и даље води своје истражне радње. Савић је врло кратко био у притвору, у року од 20 дана је пуштен. Ја сматрам да ту нема ни дјела, ни доказа, али свакако морамо сачекати тужилачку одлуку – рекао је Савићев адвокат Петко Будиша.
Када су у питању адвокати, међу њима је сарајевски адвокат Златко Ибришимовић, који је прошле године хапшен у склопу истрага у вези са Скај апликацијом.
Ибришимовић је након хапшења провео мјесец у притвору у Војковићима, али је затим пуштен уз мјере забране, а са њим је хапшен и Амер Селак, припадник МУП КС, који је, након три мјесеца, пуштен.
– Други адвокат који је на мети истраге је бањалучки адвокат Драган Ступар – нагласио је извор упућен у случај.
Подсјетимо, адвокат Ступар и још двојица Зворничана, хапшени су у акцији “Спартакус”, изведеној у фебруару ове године. Како су тада открили истражиоци, у овом предмету кориштени су и докази и сазнања из апликација Скај и Аном, а група која је обухваћена акцијом доводи се у везу са Зворничанином који у Белгији робија због организованог криминала и трговине дрогом. Суд БиХ је, у међувремену, укинуо притвор Ступару, те је он пуштен да се брани са слободе.
Међутим, једна од највећих акција које су изведене на темељу доказа који проистичу и из криптованих апликација била је “Блацк тие 2”. Пало је тада више “крупнијих риба”, а међу њима и директор Федералне управе полиције (ФУП) Вахидин Муњић, који је касније пуштен на слободу, али је, како су рекли из Тужилаштва БиХ, истрага настављена.
Нермин Пећанац, некадашњи министар унутрашњих послова Кантона Сарајево, каже да је неопходно што прије ријешити Скај предмете у којим се појављују људи који раде у полицијским агенцијама и правосудним институцијама.
– Ево, на примјер, имате случај који се односи на директора Федералне управе полиције. Мислим да би требало то што прије ријешити, а овако имате статус кво, једну неријешену ситуацију. Каква ће бити тужилачка одлука, то је до правосуђа. Али мислим да не би требало овако дуго да траје. Такви предмети треба да буду приоритет, или да се одбаце, или да се настави даља истрага ако за то има материјала – рекао је Пећанац.
Новинар из Бањалуке Небојша Томашевић, који прати случајеве црне хронике још од 2008. године, каже да је дешифровање података с апликација Скај само показало колико су криминал и корупција укоријењени у друштво у БиХ.
– Открило се оно што су многи сумњали, а то је спрега криминалаца и полицијских и правосудних институција – истиче Томашевић.
Ово што све нас треба да забрине, додаје Томашевић, јесте управо то што видимо да међу онима који су осумњичени да су помагали криминалцима, осим “најобичнијих полицајаца”, има и адвоката, али и судија.
– То треба да звони као најјачи аларм да се пробудимо и почистимо редове оних агенција које треба да нас заштите. Ако то не урадимо, претворићемо се у мафијашку државу и ‘друштво животиња’ у којем владају најјачи, односно најбезобразнији и они са новцем, често зарађеним мутним пословима, који не презају ни од чега да остваре своје циљеве, а ‘обични’ и нејаки грађани мораће све то да трпе и надају се да неће постати нечији плијен”, каже Томашевић, пишу Независне новине.
Од 2021. до краја 2023. године, тим тужилаца задужених за предмет Скај је, у сарадњи са полицијом и осталим институцијама, извео 25 акција, које су резултирале хапшењем или притвором за више од 150 осумњичених широм БиХ.