Мало је познато да Влада САД, осим ОФАЦ-ове црне листе, има још алата за ‘тихе санкције’ према компанијама и физичким лицима.
Наиме, на страници SAM.gov. која припада Влади САД могуће је пронаћи списак физичких и правних лица с којима институцијама САД и амбасадама није дозвољено пословање.
У тој бази података су и особе и фирме с ОФАЦ-ове листе, али се на листи налазе и друга лица (правна и физичка) која нису под санкција, али је забрањено пословање с њима.
Занимљиво је да се тако на листи налазе фирме из БиХ које су фактички под неком врстом истраге због нефер пословања, а које углавном раде с институцијама у БиХ.
Тако је на списку могуће пронаћи компанију Тенео из Сарајева, која, судећи према подацима са портала Акта.ба, углавном послује са институцијама у ФБиХ.
Ево шта се наводи на страници SAM.gov.
„Прелиминарно неподобан на темељу одговарајућег доказа о понашању који указује на недостатак пословног поштења или интегритета, или недостатак пословног интегритета, или уредбе, статута, извршне наредбе или другог правног овлаштења, до завршетка истраге и/или правног поступка; или на темељу покретања поступка за утврђивање коначне неподобности на темељу прописа, статута, извршног налога или другог правног овлаштења или недостатка пословног интегритета или преваге доказа о било којем другом узроку озбиљне и увјерљиве природе који утјече на садашњу одговорност„, наводи се.
Исто ово наводи се и за компанију Comtrade System Integration из Сарајева, која такођер добива уносне послове од јавних компанија и институција.
Наравно, на листи су и црнолисташке компаније које се повезују са породицом Додик, но занимљиво је да има звучних компанија из Бање Луке које су такођер на овој листи.
Тако се на листи налази компанија Ланацо из Бање Луке, а образложење је исто.
„Рапорт“ је питао Амбасаду САД у БиХ о томе како компаније заврше на овој листи.
„Систем за управљање уговорима (SAM.gov.) службена је интернет страница Владе Сједињених Америчких Држава која се може користити за регистрацију за пословање са америчким властима, ажурирање, обнављање или провјеру статуса регистрације субјеката, као и претраживање регистрованих и искључених субјеката.
Санкције које уводи Уред за контролу имовине странаца (ОФАЦ) један је од разлога због којих поједини субјекти могу бити искључени из пословања са америчким властима. Међутим, постоје и бројни други разлози који могу учинити неку компанију неподобном за примање средстава од америчких власти, укључујући доказе о понашању које указује на недостатак пословне искрености или интегритета, те различите прописе, законе, извршне наредбе или друге правне основе. Не можемо коментирати појединачне случајеве осим онога што је наведено у детаљима о искључењу на страници SAM.gov., посебно јер су неки од тих случајева можда још увијек под истрагом и чекају коначно рјешење“, наводи се у одговору из пресс-службе Амбасаде САД у БиХ за Рапорт.