Откако су 2006. године, након тадашњих општих избора, Милорад Додик и СНСД дошли на власт опозиција у Републици Српској скоро да није озбиљније угрозила неприкосновену владавину једног човјека и једне партије која, ево, без прекида траје скоро двије деценије.
Изузетак од наведеног, када је опозиција према бројним оцјенама пропустила велику прилику да порази Додика и СНСД били су општи избори 2014, када је Младен Иванић побиједио Жељку Цвијановић на изборима за српског члана Предсједништва БиХ, а тадашњи заједнички кандидат опозиције за предсједника Републике Српске, Огњен Тадић, “за длаку” изгубио од Додика.
Од тада до данас, што на локалним што општим изборима, владајућа политичка партија у Српској и њен лидер остварују, мање-више, убједљиве изборне побједе уз понеки “инцидент”, као што је побједа Драшка Станивуковића на изборима за градоначелника Бањалуке. Међутим, чак и у том случају СНСД је остао најјача политичка организација у највећем граду Српске.
Након завршетка овогодишњих локалних избора и објављених резултата, опозиција у Републици Српској, најблаже речено, тешко може да се нада чуду на општим изборима који ће бити одржани за мање од двије године. Умјесто раста броја освојених гласова, који би представљали “темељ” надањима да је побједа на изборима 2026. могућа, двије највеће опозиционе странке, СДС и ПДП, освојили су мање гласова него на прошлим изборима. Новоформирани Народни фронт Јелене Тривић такође је дебело подбацио у односу на очекивања која је та странка имала уочи избора, а видљив напредак у односу на протекле изборне циклусе није остварила ни Листа “За правду и ред” Небојше Вукановића.
Може ли опозиција у Српској да за мање од двије године пронађе “чаробну формулу” коју не проналази скоро пуне двије деценије, те да ли је уопште могуће да у релативно кратком року дође до драстичне промјене расположења бирача која би довела до пораза Додика и СНСД, питали смо за мишљење аналитичаре и добре познаваоце овдашњих политичких прилика.
Политички аналитичар Тања Топић тако сматра да опозиција “није ни свјесна да треба урадити велико поспремање и консолидацију”, ако жели да буде озбиљно схваћена и да би имала било какве шансе за побједу на сљедећим општим изборима.
– Заправо, треба већ једном пресјећи да знамо ко потајно и полујавно ради за власт. Такође, већ сада треба изабрати јаке кандидате за појединачне функције који ће почети радити и, оно што је важно, одредити програмске тачке које ће бити одговор на изазове са којима се Република Српска суочава, дајући конкретну пројекцију онога шта ће урадити. Битно је да се удаље од градње политике на нападима на Милорада Додика и популистичких парола типа: “хватајте лопова”! У овом тренутку, једина предност опозиције јесте то што коалициони блок владајућих није кохерентан као што је раније био – оцјењује Топићева за Српскаинфо.
Такође, као предуслов за било какво јачање опозиционог блока она наводи консолидацију унутар појединих опозиционих партија и, како истиче, превазилажење личних анимозитета међу појединим опозиционим лидерима.
Политички аналитичар Велизар Антић такође тврди да ако опозиционари наставе да воде кампању на начин како су је до сада водили, немају чему да се надају на изборима 2026.
– Постоје спекулације да би, заправо, највећа шанса опозицији била осуђујућа пресуда Додику пред Судом БиХ. Међутим, чак и да до тога дође не вјерујем да ће лидеру СНСД бити забрањен политички рад, а евентуална осуђујућа пресуда Додику би само још више дигла популарност, као што је то био случај када су му Американци увели санкције – подсјећа Антић.
Истиче да се досадашња опозициона стратегија константних напада и кртитика на рачун Милорада Додика, очигледно, није исплатила.
– Јасно је да стална прича о томе како Додик “не ваља” и како “краде” није довољна. Гдје су конкретни програми о томе шта ће они радити кад дођу на власт? Такође, досадашња пракса опозиционара да са кампањом крећу пар мјесеци прије избора показала се неефикасном. Са кампањом за сљедеће изборе требало би да крену већ данас, да иду од врата до врата, разговарају с људима и приближавају им своје ставове и идеје како да се живи боље – сматра Антић.
Такође, тврди он, за опозицију је од огромне важности да бирачима понуди нека нова лица, али и да покуша да на своју страну привуче неке од досадашњих коалиционих партнера СНСД.
– Сва досадашња истраживања, као и резултати избора, показали су да опозиција може да рачуна на подршку 30, максимално 40 одсто бирача. То значи да без преласка на њихову страну неке од партија с којима је СНСД у коалицији немају никакву шансу да преузму власт – закључује Антић.