Американци у уторак, 5. новембра излазе на биралишта да гласају за новог председника.
Када се биралишта затворе, у зависности од тога колико је резултат тесан, могуц́е је да се победник нец́е знати још неколико сати, дана или чак недеља.
Ево шта треба да знате.
Када се очекују резултати председничких избора 2024. године?
Прва бирачка места се затварају се у поноћ, а последња у седам, рано ујутру у среду.
У појединим председничким тркама победник је проглашаван касно у изборној ноћи или рано изјутра следећег дана.
Овога пута, густа трка на ивици ножа у многим држава могла би да доведе до тога да медији причекају са пројекцијама ко је победио.
Кандидаткиња Демократске странке Камала Харис, садашња потпредседница, и кандидат Републиканске странке Доналд Трамп, бивши председник, вец́ недељама воде изједначену битку.
Тесне победе могле би да значе и поновна бројања.
У кључној држави Пенсилванији, на пример, поновно бројање би могло да буде затражено ако постоји разлика између победника и пораженог од пола процентних поена.
У 2020. години, разлика је била нешто више од 1,1 процентног поена.
На видику су и правни изазови.
Републиканци су већ поднели више од сто предизборних тужби широм земље, међу којима су и оне које се односе на оспоравање бирачког права и управљање бирачким списком.
С друге стране, пребројавање гласова је убрзано у појединим државама, попут Мичигена, и овога пута ц́е се много мање гласова слати поштом него на последњим изборима, одржани током пандемије корона вируса.
Када су објављени резултати председничких избора 2020. године?
Избори 2020. године одржани су у уторак, 3. новембра, али америчке ТВ мреже су Џозефа Бајдена прогласиле победником тек касно ујутру у суботу, 7. новембра.
Док су Американци одлазили на спавање у изборној ноц́и, Трампове присталице су биле убеђене да је победа на дохват руке, али су заправо оба кандидата била близу да освоје 270 електорских гласова потребних за победу.
Иако су резултати председничке трке били познати у великој вец́ини држава у року од 24 сата, нису у неколико кључних држава, међу којима су биле Пенсилванија и Невада.
Гласови у Пенсилванији, која има 19 електорских гласова, нагињали су на страну демократског кандидата, а на основу нове туре гласова која је пристигла из кључне државе у суботу ујутру, ТВ мреже су прогнозирале победу Бајдена.
ЦНН је први објавио резултате, а све друге ТВ мреже су исто учиниле у наредних 15 минута.
Када се обично објављују резултати председничких избора?
Углавном, бирачи су се навикли да сазнају име следец́ег председника пре него оду на спавање у изборној ноц́и или бар у раним јутарњим сатима следец́ег дана.
На пример, 2016. године, када је Трамп први пут изабран за председника, проглашен је победником дан после избора, нешто пре 03:00 сата по северноамеричком источном стандардном времену (ЕСТ) или пре 08:00 по гриничком средњем времену (ГМТ).
Када је 2012. године Барак Обама обезбедио други председнички мандат, његова победа је прогнозирана пре поноц́и на сам дан гласања.
Али значајан изузетак који се десио релативно скоро била је председничка трка између Џорџа В. Буша и Ала Гора 2000. године.
Због тесног резултата у држави Флориди, коначни исход је био познат тек 12. децембра када је амерички Врховни суд одлучио да се оконча поступак поновног бројења гласова у држави и тиме кључеве Беле куц́е предао Бушу.
Које су кључне државе?
Очекује се да ц́е ову трку одлучити резултати из седам колебљивих држава – Аризоне, Џорџије, Мичигена, Неваде, Северне Каролине, Пенсилваније и Висконсина.
Џорџија – Биралишта се затварају у 19:00 ЕСТ (01:00 по средњоевропском времену – ЦЕТ).
Највиши изборни званичник Џорџије процењује да ће око 75 одсто гласова бити пребројано у прва два сата.
Северна Каролина – Биралишта се затварају 30 минута касније. Очекује се да ће резултати Северне Каролине бити објављени пре истека ноћи.
Пенсилванија – Гласање се завршава у 20:00 ЕСТ (02:00 ЦЕТ), али су стручњаци сагласни да може проћи најмање 24 сата пре него што се преброји довољно гласова да би се показало ко је победник.
Мичиген – Гласање се завршава у 21:00 ЕСТ (03:00 ЦЕТ). Резултат се не очекује до краја среде.
Висконсин – Резултати би требало да стигну убрзо након затварања биралишта у 21:00 ЕСТ (03:00 ЦЕТ) за мање округе, али стручњаци предвиђају да држава неће имати резултате барем до среде.
Аризона – Први резултати могли би да буду већ у 22:00 ЕСТ (04:00 ЦЕТ), али из највећег округа у држави кажу да се резултати не очекују до среде рано ујутро.
Пребројавање листића пристиглих поштом који су одбачени на дан избора могло би да траје до 13 дана.
Невада – Пребројавање гласова овде такође може да потраје данима. Држава дозвољава гласање поштом ако су послати на дан избора и стижу најкасније до 9. новембра.
Како се броје гласови?
Обично се прво збрајају гласови на дан избора, затим рани гласови поштом, они који су оспорени, а онда гласови из иностранства и војске.
Локални изборни званичници, и именовани и изабрани, проверавају, обрађују и броје појединачне гласове.
Провера гласачких листиц́а подразумева упоређивање броја убачених листића са бројем активних бирача, отварање и преглед сваког појединачног гласачког листиц́а и провера да није поцепан, умрљан или има друга оштец́ења и документовање и истраживање свих недоследности.
Пребројавање гласачких листиц́а подразумева и уношење сваког гласачког листиц́а у електронске скенере који приказују резултате у табели.
Понекад је потребно ручно пребројавање или двострука провера.
Свака држава има строга правила која одређују ко може да учествује у прикупљању података, редослед којим се обрађују гласови и који делови су отворени за јавност, као и начин на који страначки посматрачи могу да прате и интервенишу током бројења гласова.
Шта се дешава ако буде нерешено?
Постоји могућност да се гласање заврши нерешено јер оба кандидата имају исти број гласова електорског колегијума – по 269.
У тој ситуацији, чланови Представничког дома, доњег дома америчког Конгреса, гласали би за избор председника у процесу познатом као контингентни избори.
У међувремену, Сенат, горњи дом, би гласао за потпредседника.
Али то се није догодило око 200 година.
Шта се дешава ако се оспоре резултати председничких избора?
Након што је сваки важец́и глас уврштен у коначне резултате, и након што се заврши поновно бројање гласова, изборни резултати се потврђују – прво у локалним јурисдикцијама, а затим на нивоу целе државе.
Извршна власт државе, обично гувернер, потом потврђује списак људи који ц́е представљати њихову државу у Колегијуму изборника (Електорском колегијуму).
Изборници се у њиховим државама састају 17. децембра да гласају и резултате пошаљу у Вашингтон.
Нови амерички Конгрес одржава заједничку седницу 6. јануара да преброји електорске гласове, а седници председава садашњи потпредседник.
После избора 2020. године, Трамп је одбио да призна пораз и окупио је присталице који су извршили упад у амерички Капитол док се у Конгресу одржавао састанак да потврди Бајденову победу.
Трамп је затражио од његовог потпредседника Мајка Пенса да не прихвати резултате, али је Пенс то одбио.
Изборне реформе које су уследиле отежавају законодавцима да улажу приговоре на оверене резултате који им се шаљу из држава, а појасниле су и да потпредседник нема овлашц́ења да једнострано одбије гласове изборника.
Упркос томе, посматрачи избора очекују да ће бити покушаја да се одложи оверавање гласова и на локалном и на нивоу целе државе.
Трамп, његов кандидат за потпредседника Џеј Ди Венс и највиши републикански званичници у Капитолу су у неколико наврата одбили да недвосмислено кажу да ц́е прихватити резултате избора у случају да Трамп изгуби.
Када је инаугурација председника?
Новоизабрани председник биц́е инаугурисан 20. јануара 2025. године у америчком Капитолу.
Биц́е то 60. председничка инаугурација у историји Сједињених Држава.
Тада ц́е нови председник положити заклетву и обавезати се да ц́е поштовати Устав, а затим ц́е се обратити нацији.