Друмски превоз носилац је око 93 посто услуга цјелокупног превоза у робној размјени са ЕУ. На пословима превоза ради око 47 хиљада људи и уколико држава снажно не стане иза овог сектора привреде, кажу превозници, доћи ће до несагледивих посљедица по економију.
То значи да морају хитно да реагују и утичу на измијену одлуку ЕУ Комисије о боравку возача у земљама ЕУ јер тренутном одлуком комисије возачи су ограничени на боравак од 90 дана у оквиру 180 дана што ће довести до поскупљења цијене превоза за 25% и селидбе капацитета из БиХ.
Превозници су надлежнима дали рок до данас 3. новембра да нешто ураде. С озбиром да се то није десило, одржали су пленум са којег су послали јасне поруке. Дајемо нови рок од 14 дана институцијама да ријеше овај проблем, а онда ће,како кажу, на свој начин изразити протест.
„Одлука ће бити донесена у тих 14 дана. Ми не желимо грађане да плашимо али ако кажемо да је то снага од неких 100 километара возних јединица, желим да кажем да ћемо према институцијама извршити притисак, а то значи да ће се у првој фази ићи према инситуцијама БиХ које су до сада требале јавно и гласно са партнерима из ЕУ да кажу возач може боравити дуже од 90 дана или оно што нас интересује изузеће возача као што је кабинско особље моторних возила, да то буде изузето и то је рјешење“, каже за БН Велибор Пеулић, Кластер Логистика.