Кафа је један од кључних покретача угоститељства у Босни и Херцеговини. Уз кафу се одмара, дружи, склапају пословни договори, рјешавају проблеми. Зато и не чуди што се по глави становника од почетка године попило скоро 5,5 кг кафе.
Укупна вриједност увезене кафе до краја октобра прелази 140 милиона КМ, показују подаци Управе за индиректно опорезивање. На тржишту бројке су далеко веће. Цијене у угоститељским објектима досежу до пет КМ, али још има мјеста гдје се кафа може попити и за 1,5 КМ.
Цијене кафе у кафићима од 1,5 КМ до пет КМ
Представник угоститеља Амир Хаџић појашњава да је кафа у мањим угоститељским објектима, кафићима и кафанама главни артикл, те додаје да угоститељи на тржишту слободно формирају цијене, што похваљује.
„Шта то значи? Кад неко жели привући госте кафом они ће ставити нижу цијену, они који нуде друге производе они ће ићи на то да смање присуство гостију који су на кафи. Неки објекти су у Сарајеву држали цијену кафе на пет КМ. Оцјена неких је да је то безобразно, али ја сматрам да није. Он има клијентелу која ту долази због те цијене, јер нема гужве“, појаснио је саговорник Капитала.
Хаџић додаје да је цијена кафе за есспресо апарате порасла између 30 и 40 процената, а да се из једног килограма може направити између 110 и 120 кафа.
„Од марку и по до пет је распон цијена кафе у БиХ, а најчешћа је од 2,5, до 3 КМ. Не може се од два зрна направити добра кафа. Мора бити минимално седам грама кафе, апарат довољно загријан, шољица загријана, да се слијева низ унутрашњу стијенку шољице, и на крају добијемо кафу којој кроз кајмак не пропада шећер“, закључио је овај угоститељ.
До почетка новембра ове године у Босну и Херцеговину увезено је преко 16 хиљада тона кафе, док је количина кафе која је извезена занемарива 129 тона. У овој статистици су сви производи повезани са кафом, пржена, непржена, са кофеином, без њега, љуске и опне од кафе, све што садржи кафу у било ком омјеру.
Италијанске кафе доминирају
У БиХ се доминантно пије кафа из Бразила, више од половине увезене кафе стигне из ове јужноамеричке земље, потом из Индије, око 2.000 тона, а затим из Италије показују подаци Управе за индиректно опорезивање. Италијанске кафе доминирају у угоститељству. Када је у питању извоз, он је симболичан у односу на увоз, а извезе се кафе у вриједности од око 1,5 милиона КМ, највише у Словенију, Хрватску, нешто мало кафе стигне и до САД.